Společnost TSR je součástí skupiny RETHMANN, která se umístila na předních místech v žebříčku nejvýznamnějších německých firem.
Jakým způsobem vám toto silné zázemí mateřské společnosti pomáhá v udržení konkurenceschopnosti a inovací?
Zázemí mateřské společnosti RETHMANN je pro TSR významnou výhodou, která nám umožňuje realizovat i komplexní projekty, na které by menší firmy neměly kapacity. Finanční síla skupiny nám poskytuje stabilitu při plánování investic do modernizace technologií, akvizic nových společností nebo financování provozních potřeb.
Navíc nám silné postavení nejen skupiny Rethmann, ale i naší přímé mateřské skupiny TSR v Německu otvírá obchodní příležitosti v mnoha zemích Evropy a Asie. Recipročně i my pomáháme kolegům z Německa či Holandska v otázkách odbytu tzv. na východ od jejich hranic.

Ján Ilavský vystudoval ekonomii na Universität Bayreuth v Německu a pracovní kariéru začal v auditu a posléze v leasingu. Ve skupině TSR působí od roku 2010, nejdříve jako controller, následně sbíral operativní zkušenosti jako vedoucí regionálního střediska Ostrava. Od roku 2011 přebíral pozici jednatele nejdříve v TSR Slovakia a následně v dalších společnostech skupiny TSR v Čechách a na Slovensku s odpovědností za oblast financí.
Další přínos spočívá v možnosti sdílet know-how v rámci skupiny. Díky propojení s dalšími společnostmi využíváme inovativní řešení a osvědčené postupy. V době, kdy se dynamicky mění obor recyklace kovů, nároky na průmyslovou výrobu, ale i mindset celé společnosti, jsou přístupy udržitelné výroby a cirkulární ekonomiky klíčové. Principem těchto změn je maximální vytěžení surovin z dosloužilých produktů a jejich recyklace. Výrazně se tak snižuje nejen těžba nerostných surovin, ale i energetická náročnost zpracování kovového odpadu a množství nerecyklovatelné složky odpadu končící na skládkách. Tento „bezezbytkový“ výrobní proces úspěšně nastartovali naši kolegové v Německu a Holandsku, čili inspiraci a kvalitní know-how pro další inovace máme takzvaně v domě.
Jaké nové technologie nebo postupy aktuálně implementujete, abyste posílili svou pozici v oblasti cirkulární ekonomiky a zároveň splňovali stále přísnější environmentální standardy?
TSR v Čechách a na Slovensku zahrnuje šest společností a každoročně investuje přes 100 milionů korun do rozvoje svých aktivit. Tyto prostředky směřují nejen do obnovy techniky, ale i do zavádění inovativních technologií a akvizic.
Část investic se zaměřuje na modernizaci flotily svozových kamionů a technického vybavení nezbytného pro každodenní provoz. Modernizace však není jen o výměně starého za nové. Důraz se klade na efektivnější zařízení, která snižují spotřebu energie, paliv a emisí a zároveň zvyšují výkon. Při těchto investicích vždy zvažujeme i možnosti alternativních paliv, resp. pohonů, s ohledem na jejich efektivitu a provozní výhody.
Další oblastí je zavádění pokročilých technologií pro třídění a zpracování materiálů. Požadavky na kvalitu recyklovaných surovin se neustále zvyšují, a proto jsou implementována řešení, která umožňují dosáhnout vyšší čistoty a homogennosti výstupních produktů. V rámci skupiny TSR se jedná např. o specializované produkty (TSR40, TSR130, TSR136), které otvírají nové možnosti využití kovového odpadu i v maximálně náročných oborech jako je automotive a letecký průmysl. V rámci spolupráce skupiny TSR, výrobce hliníku Novelis a společnosti Mercedes-Benz tak vzniká revoluční karoserie vozů Mercedes tvořená z 85 % z recyklovaného hliníku. Obdobných spoluprací je samozřejmě více a jejich význam bude narůstat.
Důležitou součástí strategie posilování pozice v oblasti recyklace kovů jsou pro nás také akvizice, kde jsme například začátkem roku 2023 dokončili akvizici firmy Barko, díky níž byly rozšířeny aktivity o nové oblasti, jako je zpracování elektroodpadu a ekologická recyklace autovraků.
Nelze taky opomenout výzvy v optimalizaci logistiky s ohledem na využití železniční dopravy na úkor silniční, které by vydaly na samostatný rozhovor. Jedná se o komplexní téma s celou řadou zainteresovaných subjektů jak ze soukromé, tak státní sféry, nejen vnitrostátně, ale v rámci celé Evropy. Enviromentální potenciál a efektivitu železniční dopravy se snažíme využít co nejvíc.
TSR poskytuje komplexní služby včetně demontážních prací a zpětného odběru elektrozařízení. Jaké jsou vaše zkušenosti s těmito službami a jakým směrem se chcete ubírat, pokud jde o rozšiřování portfolia?
Zakázky na demontážní a demoliční práce probíhají převážně formou výběrových řízení. Pokud to dává smysl, vstupujeme do nich, ale se subdodavateli specializujícími se na konkrétní činnosti. Tyto projekty se často týkají výrobních linek v automobilovém průmyslu a jeho subdodavatelských společnostech. Další příklady zahrnují například těžební společnosti, kde realizujeme zakázky spojené s útlumem povrchové těžby uhlí a demontáži těžební techniky, nebo modernizací zastaralých technologií. Tyto projekty přinášejí nejen materiál pro zpracování, ale i příležitost podílet se na modernizačních procesech průmyslových podniků.
V oblasti elektroodpadu, včetně baterií z elektromobilů, vidíme zajímavý trhový potenciál. Elektromobilita v České republice a na Slovensku sice zatím roste pomalu, ale do budoucna očekáváme zvyšující se poptávku po zpracování tohoto specifického typu odpadu.
Nejen zpracování, ale i transport baterií však vyžaduje splnění přísných bezpečnostních a technických požadavků, což zahrnuje například používání speciálních boxů pro bezpečné skladování a přepravu. Kapacity na pokrytí tohoto recyklačního proudu v rámci skupiny TSR máme, nicméně musí být nutné investice do recyklační infrastruktury koordinovány s ohledem na koncentraci výskytu baterií a další faktory.
Jaké trendy momentálně považujete za nejdůležitější pro odvětví recyklace? Jak TSR reaguje na změny v regulacích, technologických pokrocích a na rostoucí požadavky zákazníků?
Vývoj v oblasti recyklace je ovlivněn několika zásadními směry, které formují podobu odvětví v současnosti i v budoucnosti. Jedním z nejvýraznějších je transformace v ocelářství a hutnictví podmíněná směřováním k udržitelnější výrobě kovů. Přechod z vysokých pecí na elektrické obloukové pece přináší nové požadavky na materiálové toky a dlouhodobé plánování. Zatímco původní technologie výroby oceli byla postavena hlavně na zpracování železné rudy, je u elektrické pece hlavní složkou receptury železný šrot. Tento transformační proces vyžaduje značné finanční investice a změnu přístupu k dodávkám šrotu. Kvalitní příprava a dodávka materiálu hrají v tomto procesu velmi důležitou roli.
Dalším důležitým směrem je růst objemu elektroodpadu. S každým rokem přibývá elektronických zařízení, která obsahují cenné materiály, jako jsou vzácné kovy. Tyto suroviny je efektivnější a udržitelnější získávat z odpadu, než pokračovat v jejich těžbě. Mimo to, dostupnost těchto kovů je za prvé dána geograficky, za druhé vstupují do hry i geopolitická specifika a zájmy, což nutnost recyklace v tuzemsku a Evropě dost jasně definuje. Investice do technologií pro přesné zpracování a separaci složek elektroodpadu jsou nezbytné, protože potřeba recyklace těchto zařízení bude s rostoucí spotřebou elektroniky nadále stoupat.
Zákazníci dnes kladou důraz nejen na kvalitu recyklovaných materiálů, ale i na přesnost a dochvilnost dodávek, efektivitu procesů a profesionální přístup v každé fázi spolupráce. To zahrnuje nejen samotné zpracování odpadu, ale také logistiku, související administrativu a přípravu materiálu na expedici. Kvalitní provozní týmy, administrativní pracovníci a podpůrná oddělení, jako je například back office, jsou nezbytnou součástí zajištění hladkého chodu těchto procesů. Stále větší důraz je kladen také na udržitelnost celého dodavatelského řetězce – naše odběratele zajímá, jakým způsobem se s odpadem nakládalo, než se dostal k nim, a taky si naše procesy pravidelně kontrolují v rámci on-site auditů.
Jak TSR přistupuje k získávání nových odborníků a udržení stávajících talentů? Můžete popsat, jaké benefity nebo pracovní podmínky nabízíte, abyste přilákali kvalifikované pracovníky, kteří podpoří vaši misi v recyklaci?
Stejně jako mnoho firem v Česku a na Slovensku i my čelíme výzvám při hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Potřebujeme pracovníky nejen na fyzické zpracování materiálu, ale také spolehlivé odborníky na pozice, jako je například obchod, technika, finance, IT a další.
Mzdy a finanční odměna jsou samozřejmě důležité, ale dbáme i na férové podmínky a možnost kariérního růstu. Sdílíme příběhy zaměstnanců, kteří se u nás posunuli, aby uchazeči viděli, že příležitosti u nás nejsou jen slibem. Zároveň klademe důraz na podporu zaměstnanců nejen v práci, ale i v osobních výzvách a problémech. Pořád jsme ještě relativně přehledná skupina firem co do počtu zaměstnanců a snažíme se o přímou a otevřenou komunikaci a ochotu pomoci. Odměnou jsou nám kolegové, kteří přicházejí na doporučení svých rodinných příslušníků a dlouhodobé pracovní spolupráce. Téměř třetina našich kolegů v TSR pracuje více než 10 let, výjimkou nejsou ani 30 či 40letá pracovní výročí.
Při náboru nabízíme autentický pohled na práci v naší firmě a věříme, že jen tak přilákáme ty správné lidi, kteří chtějí být součástí našeho dlouhodobého úspěchu.
Jaké hlavní příležitosti očekáváte pro TSR v nejbližších letech? Ať už jde o technologický vývoj, změny ve společenském vnímání recyklace nebo legislativní změny, kde vidíte prostor pro růst a adaptaci?
Budoucnost recyklace jako takové je velmi slibná, protože společnost si stále více uvědomuje význam udržitelnosti a efektivního využívání zdrojů. Lidé chápou, že nekonečné čerpání surovin není dlouhodobě možné. Tento posun nám umožňuje rozšiřovat naše služby od zpracování šrotu a elektroodpadu až po nové oblasti, jako je recyklace baterií z elektromobilů.
Legislativní změny, které moc neumíme ovlivnit, mají často za následek investice do různých zařízení a nových agregátů a je pak naším úkolem v daném legislativním rámci nadále zajistit silné postavení našich společností na trzích. Naše, řekněme společenská snaha zahrnuje ale i vzdělávání veřejnosti a spolupráci s mladší generací, abychom podpořili povědomí o důležitosti recyklace. Akce jako firemní rodinné dny nebo partnerské projekty u našich dodavatelů a odběratelů nám pomáhají ukázat, jak zásadní roli recyklace hraje v každodenním životě a budování udržitelnější budoucnosti.
Zdroj: redakce