Skupina QPAG je sdružením šesti společností, které poskytují zákazníkům komplexní řešení kontroly kvality založené na umělé inteligenci, neuronových sítích, kamerách a kobotech.
Vaši zákazníci vás dlouho znali spíše pod názvem 100% Rework. Jak se z něj stala skupina QPAG?
Máte pravdu, že nás zákazníci znali jako 100 % Rework. Skupina expandovala a přerodila se v spojení šesti firem pod názvem QPAG, což je zkratka pro Quality Production Assurance Group. Kromě 100 % Rework a 100 % Rework Plus se v ní nachází také QPAG Digital, TM Technik, MEA Systems a Work Spot. Máme přibližně 800 klientů, kterým se snažíme pomoci s kontrolou kvality pomocí systémů umělé inteligence, neuronových sítí a kobotů. Koncept kontroly kvality, který jsem v předchozích letech zastřešoval, získal zlatou medaili na Brněnském veletrhu v roce 2021 v oblasti Digital Factory.
Co transformace přináší zákazníkům?
Výhodou je síla skupiny. Každý člen skupiny přináší své specifické řešení. Podle identifikovaných potřeb zákazníka se spojujeme do multifunkčního týmu, což je určitě značná výhoda, když za vás hraje více hráčů. Snažíme se našim zákazníkům vysvětlit, že naše portfolio obohacujeme o nové služby v oblasti automatizace, robotizace a umělé inteligence. Všechny tyto služby nabízíme pod jednou střechou. Naší snahou je posílit nebo nahradit manuální kontrolu našimi systémy, jako je systém AI vision.
Kdo se na vás nejčastěji obrací a s čím konkrétně můžete pomoci?
Obrací se na nás společnosti, které mají problémy s kontrolou kvality. Ty ji provádějí klasicky manuálně, ale nepřináší to kýžené výsledky. Díky našemu AI vision systému jsme schopni výrazně zkrátit a vylepšit kontrolní proces.
Máte nějaký příklad?
Ano, nedávno jsem byl v jedné firmě, kde se provádí obrábění dílců v kaleném stavu. Tam dosahují neuvěřitelné přesnosti, ale dostali se na hranici své technologie, což způsobilo určitý nestabilní stav. Bylo pro ně velmi drahé pracovat na dalším zlepšení výrobního procesu, takže museli kvalitu vykontrolovat. To doposud dělali manuální kontrolou za pomoci optických metod nebo kamerových systémů. Ani jedno z těchto řešení však nebylo ideální, takže jsme nabídli naši technologii.
Dalším příkladem byl zákazník, který se nás ptal, jestli náš systém dokáže odhalit určitou vadu, jež se u nich často objevovala. Pokud by se nám to podařilo, ušetřili by měsíčně zhruba 300 tisíc na dodatečných kontrolách. I zde jsme byli schopni pomoci.
Nejsou taková hi-tech řešení příliš drahá?
Vždy platí, že nasazení technologie se musí ekonomicky vrátit do dvou let. To je velmi důležité, protože mnoho lidí si myslí, že umělá inteligence a digitalizace jsou drahé a nikdy se nezaplatí nebo se naopak domnívají, že pořizovací cena je nízká a investice se vždy rychle vrátí. Máme zkušenosti, že projekt za 5 milionů se splatil za 18 měsíců. Náš vision systém velmi šetří čas a tím i personální náklady firmy. Můžeme nasadit také kobota, který na kontrolním stanovišti kompletně nahradí člověka.
Zmiňujete kobota, jaký typ na kontrolu nasazujete?
Novou inovací, kterou představujeme, je systém s kobotem Kassow, špičkovým sedmiosým kolaborativním robotem, který nese kameru a světlo pro zajištění přesných kontrolních operací. Jako oficiální zástupci značky Kassow v ČR využíváme jeho vynikající vlastnosti nejen v tradičních aplikacích pro kolaborativní roboty, ale také v modernizaci kontrolních procesů. V jednom konkrétním provozu, kde pracovník kontroloval díly ručně po dobu 5 minut, jsme s pomocí Kassowu dokázali tento čas zkrátit na 25 vteřin. Tato obrovská úspora času je možná díky kombinaci rychlejšího pohybu během manipulace a efektivní detekce vad.
Přechod na automatizované a digitalizované procesy navíc umožňuje provozovat kontrolní operace bez ohledu na světelné podmínky, což podporuje nasazení vícesměnných provozů. Firmy, které chtějí optimalizovat své kontrolní postupy a zvýšit produktivitu, mají s touto inovací jedinečnou příležitost výrazně zlepšit efektivitu a snížit náklady.
Zdroj: Qpag