Šumperská společnost NET service solution se zabývá vývojem softwaru pro telekomunikační společnosti. V poslední době ale rozšířila své portfolio prostřednictvím aplikace SolarPilot také na segment fotovoltaických elektráren. O aplikaci SolarPilot jsme si povídali s majitelem společnosti Dušanem Sýsem.
Jak jste se dostal k založení firmy?
Já jsem původně začínal v roce 2003 jako programátor, tady v Šumperku u jedné firmy. Byla to doba, kdy začínal internet a s tím také vznikaly firmy, které zajišťovaly připojení k internetu. Tyto společnosti potřebovaly softwarové systémy, které by to celé řídily. Já jsem se tedy osamostatnil a začal jsem psát jeden takový administrační software. Dělal jsem to tehdy úplně sám. Ten systém byl poměrně malý, ale byl funkční. Rychle se to rozkřiklo, protože poskytovatelé internetu si to mezi sebou řekli. Takže jsem měl první zákazníky a firma začala růst. Vytvořili jsme tehdy náš hlavní produkt, který se jmenuje ISPadmin.
To je také řídící software?
Ano, je to systém, který dělá účinnou podporu všem poskytovatelům internetu, kabelových televizí, Wi-Fi připojení, prostě všech věcí spojených s internetem. Tento software jsme pak dále vyvíjeli, dnes už máme mnohem pokročilejší generaci. Celkově vývoj probíhá dvacet let a jsou v něm už miliony řádků kódu.
Jeho uživatelé jsou jen v České republice, nebo i v zahraničí?
Na začátku šlo spíše o tuzemské místní lokální poskytovatele, dnes je to jinak, máme tento systém zavedený v podstatě na všech kontinentech. Máme ho v Americe, Indii, v Austrálii, v Africe, … Máme několik jazykových mutací. Někdy je to složité, v Austrálii mají úplně jiné časové pásmo než my, takže když něco chtějí instalovat, my tu máme půlnoc. Jinak Austrálii nezmiňuji úplně náhodou. Stalo se to, že jedna firma z Austrálie, která využívala náš software, nás propojila s člověkem, který dělal rozvoj internetu v Keni. Domluvili jsme se, a pak jsme tři roky v Keni stavěli internetové sítě a psali pro ně software. Byla to ohromná zkušenost. Jezdil jsem tam velmi často, vyvinuli jsme pro ně systém, který tam mají dodneška.
Jak vypadá vaše společnost dnes?
Tak samozřejmě mezitím nám firma vyrostla, dnes zaměstnáváme dvacet lidí. V roce 2017 jsme provedli rekonstrukci naší budovy. Mimochodem jsme se nechali inspirovat vaší budovou, kde sídlí redakce Světa průmyslu. Hlavně jsme ale loni rozjeli projekt SolarPilot.
Řekněte nám něco o něm.
SolarPilot je software na řízení solárních elektráren. Už jsme na něj měli poptávku z dřívějška, ale moc se nám do toho napřed nechtělo, a hlavně jsme pořád měli hodně práce. Nakonec jsme ale chtěli využít naše zkušenosti a šli jsme do toho. My jsme se dostali do situace, kdy dokážeme ovládnout jakýkoliv hardware, což málokdo umí. Tady se bavíme o programování skutečně do hloubky, to nejsou jen nějaké pěkné webové aplikace, co umí naprogramovat kde kdo. Moc firem, které umí to, co my, v České republice není. Máme dvacet let zkušeností, a to se prostě musí projevit. My jsme si také prošli všechny slepé cesty, které bylo možné objevit. Ne vždy nám všechno vyšlo, ale i ty chyby a slepé cesty nás posouvaly v našich znalostech kupředu. Tak to prostě při vývoji komplexních softwarů je. Je to i díky lidem, které mám kolem sebe. Je to tým, který dokáže cokoliv.
V čem je SolarPilot odlišný od jiných podobných systémů?
V mnoha věcech. Víte, existuje spousta firem, která umí dělat střídače, a prakticky každý výrobce má k tomu střídači vlastní aplikaci. Ale data se ukládají někam do cloudu, který je z Číny. Data se v takových aplikacích aktualizují za pět až patnáct minut. Čína to má všechno pod kontrolou a všechno vidí, což je podle našeho názoru bezpečnostní riziko. My jsme napojeni kabelem přímo na střídače a získáváme z nich všechna data, která se aktualizují po 20 vteřinách. Data jsou uložena v bezpečí v České republice, a ne někde v Číně. Takže náš systém je mnohem bezpečnější a data jsou aktuálnější.
Takže SolarPilot hlídá provoz elektráren, optimalizuje energetické toky a hlídá spotřebu u jednotlivých spotřebičů?
V podstatě ano. Je dobře, že zmiňujete tu spotřebu. My máme filozofii, že by se všechna elektřina měla spotřebovat doma. Ve spekulacích na ty spotové ceny a nějaké snaze na tom vydělat nevidíme moc smysl. Doba extrémních výkyvů cen je pryč, dnes se něco takového moc nevyplatí, takže dává větší smysl, aby vše pokrývalo primárně vlastní spotřebu.
Ale přebytky elektřiny je vždy lepší prodat do sítě, ne?
Nemusí to tak být. Představte si modelovou situaci. Začne být hezké počasí a svítí slunce. V tu chvíli všem majitelům solárů začnou vznikat přetoky elektřiny, které začnou prodávat do sítě. Tím ale začne cena klesat. A je třeba si uvědomit, že cena může i spadnout do záporu a vy budete platit za to, že tam tu elektřinu posíláte. Navíc u spotřebované elektřiny musíte vždy platit za distribuci, a proto je lepší si co nejvíce elektřiny spotřebovat a vyhnout se dodatečnému odběru ze sítě. Distributoři tuto situaci předpokládali, a proto došlo k navýšení distribučních poplatků, které platíte vždy.
Jak to tedy celé řešit, když vznikají přebytky elektřiny?
Cestou je inteligentní řízení celého domu. My dokážeme třeba řídit natápění elektrického bojleru. Když svítí slunce, tak natápíme bojler na 60 stupňů Celsia. Tím využijeme maximum energie. Když nesvítí, tak natápíme jen na 50 stupňů. Je to prostě chytrý management spotřeby, udělá to hrozně velkou službu. Máme třeba zákazníky, kteří mají i akumulační nádrže na topení. Tam je to stejný princip, kdy se všechny přetoky posílají do akumulační nádrže. Ta může mít klidně třeba 1000 litrů, takže se tam už vejde hodně energie. Další možností je nabíjení elektroaut. My přetoky elektřiny posíláme přes nabíječku wallbox do našich dvou elektroaut. Ty teď jezdí od března do září v podstatě zadarmo. V zimě je to trochu horší, ale pořád je to velmi levný způsob dopravy. Takže se držíme naší filozofie všechno spotřebovat a nic neprodávat.
Pro koho je váš systém SolarPilot vhodný?
Začali jsme před půl rokem, loni v létě a nyní máme více jak sto padesát zákazníků v celé České republice. SolarPilot je vhodný jak pro domácnosti, tak pro firmy. Domácnosti mají většinou elektrárny velmi malé, takže jsou i úspory menší.
Jaké máte plány do budoucna?
Můžeme čtenáře ujistit, že budeme pokračovat ve vývoji nových funkcí a vylepšení, které uživatelům usnadní každodenní správu a optimalizaci při řízení FVE. Připravujeme další novinky, které pomohou ještě lépe využívat možnosti našeho systému SolarPilot. S každou novou verzí přinášíme aktualizace, které reflektují potřeby a technologické trendy. Sledujte nás, ať vám neunikne žádná z těchto novinek!
Zdroj: NET service solution