0Kč

Žádné produkty v košíku.

3D tiskárna už je naprosto běžný pracovní nástroj, to nejlepší nás ale teprve čeká

O společnosti Prusa Research píšeme opakovaně proto, že je fascinující sledovat českou firmu, která je na špičce tak inovativního odvětví, jako je 3D tisk. V Prusa Research přicházejí s novinkami, které už dnes zásadně ovlivňují chod mnoha průmyslových odvětí a do budoucna se stanou nedílnou součástí vzdělávacího procesu žáků základních i středních škol. O tom, kam vývoj 3D tisku směřuje, jsme si povídali se zakladatelem a majitelem společnosti Josefem Průšou.

Naposledy jsme se bavili přesně před rokem, takže první otázka je jasná, jak hodnotíte uplynulý rok z hlediska byznysu a celkového vývoje firmy?

Začnu tím pozitivním: Největší událostí za poslední rok je uvedení naší nové tiskárny MK4. Měla skvělý start a rozhodně má potenciál být stejně úspěšnou jako její starší sestra MK3S+, které se celosvětově prodalo skoro 400 000 kusů. Přináší mnoho novinek a celkově zjednodušuje roli uživatele – v podstatě stačí nahrát model a už můžete tisknout. Během roku jsme také postupně začali posílat zákazníkům slibovanou tiskárnu Original Prusa XL ve všech variantách, tedy s jednou, dvěma nebo pěti tiskovými hlavami. I zde jsou první reakce pozitivní a jsme velmi zvědaví, co s touto velkou tiskárnou zvládnou uživatelé vytvořit. Velký zájem o XL zaznamenáváme i ve firmách, a to i ve velkých společnostech jako Volkswagen, BMW, BASF nebo ESA. 

Úspěšně máme za sebou i hromadu dalších interních projektů a milníků a zase se o něco rozrostli, už je nás více než 800, ale jádro týmu zůstává stejné. Z hlediska byznysu pak můžeme rok 2022 hodnotit různě, poprvé za jedenáct let jsme obratově nerostli – ale zase jsme ani neklesli, což se stalo mnoha českým firmám. Osobně se tedy přikláním spíše k tomu, že na současném trhu je to úspěch.

Situace je i nyní složitá, zejména válka na Ukrajině a s ní spojené cenové výkyvy a narušení logistických řetězců působí společnostem potíže, jak jste se s těmito výzvami popasovali?

Situace na trhu je složitá nejen kvůli válce na Ukrajině. Obchodní řetězce, které se ještě nevzpamatovaly z pandemie COVID-19, dostaly další ránu. V podstatě celý minulý rok jsme věnovali hledání alternativních dodavatelů a nových obchodních cest. Ty původní – v našem případě vlaky z Asie až do Evropy přes Rusko – ze dne na den skončily a vypravené suroviny a součástky zůstaly na dlouhé měsíce “někde na cestě”. V jednu chvíli jsme měli opravdový nedostatek hliníku, různých čipů a elektroniky – to také ovlivnilo začátek prodeje nových tiskáren. Všechno jsme ale, díky obrovskému úsilí a vynalézavosti, zvládli a dnes máme nejen daleko větší know-how, ale také mnohem lepší přehled o dodavatelích. A také pár poměrně úsměvných historek. Na základě všeho popsaného jsme učinili rozhodnutí být do budoucna maximálně nezávislí a co nejvíce součástek si vyrábět sami. Proto jsme zprovoznili například vstřikolisovou nebo SMT linku na výrobu tištěných spojů. Věřím, že tato flexibilita se nám do budoucna vrátí nejen z hlediska nákladů, ale také co se kvality výrobků a možností vývoje týká.

3D tisk je mimořádně inovativní odvětví, prakticky každý týden se objeví nějaká zajímavost, co se podařilo nového vytisknout. Jaké jsou podle vás v tomto odvětví trendy a jaké technologie se v současnosti nejvíce uplatňují?

Každý den vidím, co všechno dokáží lidé, potažmo 3D tiskařská komunita, vytvořit a jak to pak používají. Je to naprosto neuvěřitelné a už můžu s klidným svědomím říct, že 3D tiskárna už je dnes standardní pracovní nástroj. Tím, že se s ní ve školách, na kroužcích nebo na univerzitách setkávají čím dál mladší ročníky, mě vede k přesvědčení, že to nejlepší nás v tomto oboru teprve čeká. Zapojení 3D tisku do projektů nebude bráno jako inovativní a odvážné, ale jako zcela automatické. Za poslední rok jsme vydali celou řadu článků a videí z nasazení našich tiskáren na školách, univerzitách, v malých i velkých firmách – chceme tím inspirovat a ukazovat cestu. A i proto investujeme řadu prostředků do programu Prusa Education, který pomáhá zpřístupnit 3D tisk školám po celém světě. 

Z hlediska technologie se posouváme k tomu, že 3D tiskárna už je dnes samostatnější a autonomnější zařízení. MK4 ani XL už nemusíte nastavovat a kalibrovat, obě to – po úvodní kontrole – zvládnou zcela automaticky a díky pokročilým službám Prusa Connect a Prusalink lze tisk řídit i vzdáleně. To má velký vliv na časovou efektivitu uživatelů a zpřístupnění 3D tisku úplně všem. 

S tím ale stoupnou i nároky na různé druhy tiskového materiálu – filamentů i resinů, proto neustále vyvíjíme a uvádíme na trh další druhy. V naší nabídce nově najdete například samozhášivý filament vhodný pro průmyslové prostředí a výrobu nebo wolframový pro vědecké a lékařské nasazení. V oblasti tiskových pryskyřic jsme vyvinuli tzv. Biobased řadu resinů vyrobenou s vysokým podílem rostlinných zdrojů. A už máme i vlastní flexibilní resin – dlouhodobě poptávaný modeláři i profesionály. 

Velké téma je udržitelnost a ekologičnost výrobních procesů, jak jste na tom v této oblasti?

I pro nás je udržitelnost velké téma, proto jsme už před časem vytvořili zvláštní oddělení, které řeší celou s tím spojenou agendu. Vede ho Vladimír Víšek, který úspěšně působil na stejné pozici v Ikea. Víme, že na udržitelnosti záleží i našim zákazníkům a komunitě, proto jsme je vyzvali formou průzkumu ke spolupráci a načerpali spoustu nápadů, které budeme dále rozvíjet. Vydali jsme také nefinanční report a tzn. “Product Passport” pro tiskárnu MK3S+, což je veřejně přístupný dokument obsahující veškeré informace o původu součástek a jaká je uhlíková stopa tohoto produktu. Kromě toho vyrábíme i recyklovaný filament s unikátní barvou a snažíme se bránit plýtvání všeobecně: Naše 3D tiskárny lze snadno a rychle opravit, mají dlouhou životnost a lze je přestavět na nejnovější model. Naší snahou je podnikat další smysluplné kroky a být do budoucna ještě udržitelnější a ukazovat ostatním cestu. 

Jaké jsou vaše cíle do budoucna, čeho byste rádi dosáhli a kam chcete vaši společnost posunout?

Chceme se co nejdříve vrátit k růstu – to je náš hlavní cíl. Výroba nových tiskáren MK4 a XL už jede naplno a očekáváme, že na podzim zvládneme odbavit i tradičně vysokou poptávku. Naše produkty budeme dále rozvíjet a vylepšovat – tisk se bude zrychlovat a hodně energie věnujeme na rozvoj služby pro vzdálenou správu Prusa Connect. Hodně jsme pokročili také v projektu naší plně autonomní tiskové farmy Original Prusa AFS, která má potenciál změnit přístup firem k 3D tisku. První prototypy půjdou do vybraných firem už letos. Nadále také zůstaneme open-source a budeme ukazovat, proč je to správná cesta – byť se může zdát náročnější a složitější. Chceme inspirovat i ostatní firmy a zákazníky a především nadále podporovat mezinárodní tiskařskou komunitu.

Jak se vám daří získávat kvalifikované zaměstnance a odborníky? 

Klepu na dřevo, firma má na trhu dobré jméno a i přes krizi na trhu práce se nám daří lákat zajímavé lidi napříč obory. A neustále potřebujeme další – schválně se podívejte na nabídku na našem webu! (úsměv)

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků