Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy se v dubnu po březnovém růstu vrátily na standardní úroveň. Hlavní zdrojem se přitom postupně stává asijský kontinent, ze kterého k nám již třetí měsíc po sobě míří nejvíce útoků.
Zásadně se také rozšířil počet míst a zařízení, ze kterých útoky probíhají – počet zdrojových IP adres podílejících se na útocích se oproti předchozímu měsíci téměř zdvojnásobil a oproti lednu je dokonce pětkrát vyšší. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu.
Zdroj útoku je jasný
„V posledních měsících míří nejvíce útoků z Asie. Země z tohoto kontinentu se postupně propracovávají v žebříčku a v první desítce zemí, odkud útoky pochází, tak tvoří již více než polovinu. Důvody mohou být různé – od toho, že se jedná o skutečné místo zdroje útoku, až po zneužití hůře zabezpečených počítačů a dalších zařízení na tomto kontinentu útočníky z jiných zemí, o čemž jejich majitelé ani nemusí vědět,“ říká Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.
Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource v dubnu překročil počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnotu 200. Nejvíce útoků bylo již třetí měsíc po sobě z Asie, ta kralovala i žebříčku intenzity útoků. Z pohledu zemí bylo nejvíce útoků z Jižní Korey, která vystřídala předchozí tři měsíce první Rusko. Nejintenzivnější útoky poprvé po dlouhé době směřovaly z USA následovaných Vietnamem, Taiwanem, Ruskem a Malajsií. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu v dubnu oproti předchozímu měsíci mírně poklesl.