Český tým výzkumníků z Fakulty elektrotechnické ČVUT a firmy Fly4Future zaznamenal historický úspěch ve světové soutěži autonomních dronů A2RL (Autonomous Racing League). V konkurenci 210 týmů z celého světa se výzkumná skupina Multirobotických systémů (MRS) probojovala do finále ve všech čtyřech soutěžních disciplínách a získala bronz v rychlostní kategorii „drag race“.
Rychlost, obratnost a naprostá autonomie
Soutěž A2RL, pořádaná v Abú Dhabí, je označována za technologickou „ligu mistrů“ v oblasti autonomních dronů. Stroje se zde pohybují rychlostí až 150 km/h, zvládají manévry s přetížením 7 G a jsou plně řízeny palubní umělou inteligencí bez zásahu člověka. Závody kombinují špičkový výzkum s extrémním sportem, což z nich činí unikátní platformu pro ověřování nejnovějších technologií.
Ve finále disciplíny drag race se tým MRS pokusil o maximálně rychlou trajektorii, což sice nevyšlo podle plánu, ale i tak si čeští vědci odnesli 4. místo v hlavní soutěži a odměnu přes 50 tisíc dolarů.
Umělá inteligence porazila lidské piloty
Kromě závodu na čas soutěžilo ČVUT i v technicky náročném slalomu. V této disciplíně drony často narážejí na limity svých senzorů. Přesto český tým opět dosáhl na finále. Zajímavostí bylo vítězství autonomních systémů nad lidskými piloty v některých kategoriích, což potvrzuje sílu současné AI i její reálný přínos pro praxi.
„Je to pro nás mimořádný úspěch. Soutěžili jsme s týmy, které se na tyto závody dlouhodobě specializují, a přesto jsme obstáli. Potvrdili jsme, že náš výzkum patří ke světové špičce,“ komentoval výsledek vedoucí týmu doc. Martin Saska.
Z výzkumu do praxe: nový systém RoboFly
Tým MRS se nezaměřuje jen na soutěže. Jejich technologie mají ambice i v reálném nasazení. V současnosti se výzkum orientuje na zvyšování rychlosti a spolehlivosti rojového létání, miniaturizaci senzorů a schopnost fungovat bez GPS. V praxi to znamená například využití dronů při inspekci infrastruktury nebo v záchranných operacích.
Skupina MRS vyvíjí i komerčně dostupné řešení RoboFly – malý autonomní dron s kamerovým systémem a spolehlivou komunikací. Právě tento systém se stane základem testů, které budou pokračovat po návratu z Abú Dhabí v Temešváru, kde budou testovány rojové scénáře s desítkami dronů.
Technologický export z akademie do průmyslu
Český úspěch v Abú Dhabí potvrzuje, že výzkum z akademického prostředí má velký potenciál k uplatnění v průmyslu i bezpečnostních aplikacích. FEL ČVUT ve spolupráci s Fly4Future tak nejen reprezentovala Česko na globálním poli, ale zároveň ukázala, že v oblasti autonomních systémů patří mezi světové lídry.
Zdroj: redakce