Čínská správní organizace pro regulaci trhu přestane od neděle 8. ledna testovat chlazené a mražené potraviny na přítomnost COVID-19, uvádí se v oznámení, které potvrdila agentura Reuters. Rovněž již nebude vyžadovat, aby všechny dovážené chlazené a mražené potraviny vstupovaly do centrálních skladů k dezinfekci a testování předtím, než se dostanou na domácí trh.
Upuštění od opatření následuje po podobném oznámení celního úřadu, že přestane testovat potraviny v chladírenském řetězci přicházející do přístavů v zemi. „Tato politika znamená, že budeme mít mnohem nižší náklady a rizika při skladování i přepravě výrobků,“ uvedl jeden pekingský dovozce masa, který nakupuje hovězí a vepřové maso ze Spojených států a dalších zemí. Poté, co Čína na tři roky zavedla nejpřísnější režim COVID spočívající ve výlukách a neúprosném testování, změnila tento měsíc kurz směrem k životu s virem, ačkoli počet nových infekcí prudce vzrostl.
Čína začala testovat dovoz chlazených a mražených potravin na přítomnost viru COVID v roce 2020 poté, co vypuknutí nákazy na velkoobchodním trhu vedlo úřady k domněnce, že se virus rozšířil z dovážených produktů. Tato praxe vyvolala kontroverze u obchodních partnerů a výrazně zpomalila dodávky potravin do Číny, která je největším světovým odběratelem masa a mnoha dalších produktů podléhajících rychlé zkáze. Zvýšila také náklady dovozců i vývozců.
„Zrušení požadavků na testování a dezinfekci bude pro obchod s masem určitě přínosem, pokud jde o snížení dodatečných nákladů a urychlení pohybu zboží,“ uvedl Huang Juhui, zakladatel společnosti Beijing Means Consulting Co. „Ohlášené ukončení testování COVID a dezinfekce dováženého masa v přístavech a na distribučních místech na trhu bude povzbudivým krokem k obnovení normalizovaného obchodu,“ uvedl Joel Haggard, senior viceprezident asijsko-pacifického regionu federace U.S. Meat Export Federation.
Trend zvolňování restrikcí je jasný
Toto oznámení je zcela v kontextu čínských událostí posledního měsíce. Čína 7. prosince zrušila přísná opatření „nulového výskytu COVID“ a přijala strategii života s tímto virem. Změna následovala po protestech proti politice prosazované prezidentem Si Ťin-pchingem, což znamenalo nejsilnější projev odporu veřejnosti za dobu jeho desetiletého prezidentství a časově se shodovalo s negativními údaji o |(ne)růstu ekonomiky země.
Podle údajů zdravotnické společnosti Airfinity z minulého týdne zemře v Číně na COVID pravděpodobně každý den asi 9 000 lidí, přičemž kumulativní počet úmrtí od 1. prosince pravděpodobně dosáhl 100 000 a počet nakažených 18,6 milionu.