V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál.
Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
„Zpřístupnění výhodných úvěrů je v rámci tohoto dotačního programu určitě krok správným směrem. Poměrně přísné a složité podmínky pro získání nepřesvědčily, ba naopak odradily zájemce k podání žádostí. Naše společnost se i nadále snaží investory k rekonstrukcím motivovat, protože jednou z nejstabilnějších investic je právě stavba či rekonstrukce nemovitosti. Pokud tak investor zdědí dům po prarodičích, určitě se nevyplatí ho prodávat, i když vyžaduje rozsáhlou opravu,” říká Petr Magda, komerční ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.
Podle něj se v dlouhodobém měřítku nejvíce vyplatí stavět domy v nízkoenergetickém a pasivním standardu a zároveň opravit již existující budovy tak, aby odpovídaly současným požadavkům. „Starší domy mívají totiž často vysoké provozní náklady, které je činí pro dědice nebo potenciální kupce neatraktivními, či dokonce nevhodnými k dlouhodobému využívání. Rekonstrukce proto dokáže velmi citelně ovlivnit jak komfort bydlení, tak budoucí hodnotu nemovitosti. Pokud majitel domu investuje do zvýšení energetické efektivity budov, tak v budoucnu spotřebuje jen minimum energií, což mu umožní snížit životní náklady a využít finance jinak,“ vysvětluje Petr Magda.
Za necelých šest měsíců si o dotaci v programu požádalo pouhých 1232 lidí včetně projektů již realizovaných, jejichž počet nelze přesně určit. S výhodnými úvěry dostupnými od března by počet žadatelů v letošním roce mohl stoupnout. Původní očekávaný enormní zájem o přerozdělení 40 miliard se v souvislosti s nastavenými podmínkami nekonal. Do roku 2030 se počítá s 40 000 zájemci o podporu z programu.
„Motivaci a silnějšímu zájmu pro investory rekonstruovat staré domy do úspornějšího standardu však stále silně brání podmínka, že o pomoc mohou žádat pouze lidé, kteří nevlastní žádnou další nemovitost. V kombinaci s nutností komplexní rekonstrukce, která prakticky znemožňuje její obývání, je využití jinak atraktivní dotace Oprav dům po babičce téměř nemožné,“ doplňuje Petr Magda.
Wieneberger motivuje k rekonstrukci
Společnost Wienerberger, největší tuzemský dodavatel pálených cihel a střešních tašek, motivuje Čechy k rekonstrukci starších nemovitostí pomocí svých služeb souvisejících s vyřízením dotace Oprav dům po babičce. Investoři mohou využít kalkulačku dotačního potenciálu investora, která jednoduše umožní zjistit predikci maximální možné výše dotace při zadání základních parametrů stavby.
Žadatelům Wienerberger také poskytuje poradenství ohledně získávání dotací z programu, ale i kalkulace spotřeby materiálu na cihelný systém Porotherm, řešení střešního pláště včetně střešních oken Tondach a doporučení partnerských dodavatelů, například kvalitních oken a dveří od značky Vekra, technologického řešení domu Vaillant nebo řešení pro hospodaření s dešťovou vodou Pipelife. Soukromníkům také pomůže najít projektanta, který vypracuje dokumentaci ve spolupráci s energetickým specialistou pro zajištění průkazu. Odborníci z Wienerbergeru dokážou rovněž doporučit spolehlivou stavební firmu, nebo dokonce pomoci se samotnou žádostí o dotaci.