Stavebnictví patří k největším producentům odpadu a je také významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Zároveň je ale i důležitým sektorem pro udržitelnou transformaci Evropy. Právě proto vznikl mezinárodní projekt Circular DigiBuild realizovaný v rámci programu Interreg Danube Region, jehož cílem je mimo jiné vytvořit digitální inovační platformu, která propojí firmy, výzkumníky i veřejný sektor a podpoří zavádění principů cirkulární ekonomiky a digitalizace ve stavebnictví.
Nová platforma propojí odborníky na cirkulární výstavbu napříč Podunajským regionem
Platforma se zaměřuje na začlenění aktérů ze 13 zemí z podunajského regionu, kteří vnímají podobnou bariéru v rozšíření principů cirkulární ekonomiky a digitalizace ve stavebnictví.
- Regulatorní překážky zahrnují složitou legislativu, chybějící pravidla pro využívání recyklovaných materiálů a nedostatek udržitelných pobídek.
- Tržní bariéry představuje nízká poptávka po cirkulárních řešeních, nedostatečná spolupráce mezi aktéry trhu a obtížný přístup k financování.
- Technologické problémy zahrnují omezenou digitalizaci sektoru, nízké investice do inovací, chybějící infrastrukturu pro opětovné využívání stavebních materiálů a nedostatek praktických dovedností v oboru.
Právě proto je cílem vznikající platformy vytvořit prostor pro sdílení know-how, osvědčených postupů i technologií napříč regionem – a umožnit tak systémovou změnu, která bude odpovídat potřebám různorodých uživatelů v praxi.
Projekt je součástí programu Interreg Danube Region a v Česku se na něm podílí Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN).
„Vážíme si této přeshraniční spolupráce především proto, že si navzájem s partnery sdílíme lokální znalosti a ověřené postupy, které by jinak bylo těžší vyhledat (třeba i kvůli jazyku jako bariéře v rámci čtení studií v zahraničí) a které mimo jiné také pomáhají zohledňovat společné regionální výzvy. V případě našeho projektu je také skvělé, že každý z partnerů má různé expertízy, které projektu velice přispívají.“ Zmiňuje za INCIEN, projektová manažerka Jana Vítková.
Čtyři webináře, čtyři témata, jeden cíl: navrhnout funkční nástroj pro spolupráci v oboru
V tomto týdnu od 7. do 10. dubna 2025 probíhá série čtyř interaktivních webinářů, které se stanou základem pro design nové online platformy pro cirkulární výstavbu. Workshopy jsou určeny pro:
- zástupce stavebních firem a developerů
- technologické společnosti a startupy
- výzkumníky, akademiky a odborníky
- zástupce municipalit, státní správy a politiky
- všechny, kdo mají zájem o digitalizaci, udržitelnost a cirkulární ekonomiku, ale také o vytváření efektivního typu platforem v sektoru stavebnictví
Klíčovým bodem této série akcí bude workshop – Platform Design and Functionalities for Maximum Impact
Tento interaktivní webinář nabídne prostor pro odbornou diskuzi o tom, jak má vypadat funkční, uživatelsky přívětivá a opravdu užitečná B2B platforma, která propojí klíčové hráče ve stavebnictví a podpoří přechod na cirkulární principy.
O projektu Circular DigiBuild
Projekt Circular DigiBuild propojuje aktéry ze 13 zemí Podunají s cílem posílit nadnárodní spolupráci v oblasti cirkulárního stavebnictví, zlepšit související politiky a legislativu a podpořit zavádění inovací a nových technologií. Zaměřuje se na využití stávajících znalostí, identifikaci průkopnických řešení a testování digitálních přístupů prostřednictvím pilotních projektů, které mohou být přeneseny do dalších zemí. Projekt zároveň přispívá ke zvyšování kapacit zúčastněných stran a ke změně rámcových podmínek pro zavádění cirkulárních opatření ve stavebnictví v celém regionu.
A globe rests on rubble, showcasing environmental awareness amidst construction debris, symbolizing change and reconstruction.
Více informací o projektu a zapojených aktivitách najdete na: incien.org/think-tank/projekty/circular-digibuild/
Zdroj: Incien