Michal Kroužil má ve společnosti M2C na starosti zejména spolupráci s mladými lidmi a studenty. O generaci Z, jak se jim říká, toho ví opravdu hodně. Zeptali jsme se ho proto, jak vlastně mohou firmy tyto lidi zaujmout a nabrat do svých řad.
Jaké metody náboru fungují na mladé lidi, je v tom nějaké specifikum?
Na dnešní mladé lidi fungují kreativní metody založené na využití moderních technologií. Inzeráty by měli být interaktivní. Například video-rozhovory s aktuálními zaměstnanci, virtuální prohlídky pracoviště a webináře mohou poskytnout autentický pohled na společnost. Využití herních prvků v náborových procesech, jako jsou kvízy nebo interaktivní testy, které mohou být zábavné a angažující.
Co work-life balance, prý to dnešní mladí velmi upřednostňují, je to tak?
Ano, work-life balance je u většiny mladých lidí jedním z hlavních požadavků a dotaz, který se stává nedílnou součástí pohovorů s generací Z. Pro mladé lidi je také velmi důležitá firemní kultura. Chtějí vědět, jaké jsou hodnoty a mise, společnosti a zda jsou v souladu s jejich hodnotami. Čím dál tím více se setkáváme se „zelenými“ dotazy.
Takže jakou práci by lidé z generace Z ideálně chtěli dělat?
Chtějí zajímavou, dobře placenou práci, ale zároveň kladou větší důraz na kvalitu života a osobní pohodu, než tradiční kariérní úspěch a trávení dlouhých hodin v práci. A vliv na tento trend mají samozřejmě i technologie, kdy v dnešní době dochází k stírání hranic mezi prací a soukromým a tomu se snaží mladá generace vymezit.
Jaké formy benefitu mladí zaměstnanci po škole nejvíce oceňují a co vlastně od firem očekávají?
Souvisí to s tím, co jsem říkal. Mladí lidé oceňují benefity typu flexibilní pracovní doba, přístup k nejnovějším technologiím a nástrojům, které usnadní a zefektivní práci. Oceňují možnost práce na dálku. Schopnost pracovat odkudkoli, alespoň částečně, je pro mnoho mladých lidí atraktivní. Dále nesmíme zapomenout na spravedlivé a konkurenceschopné platové ohodnocení. Bohužel zde někdy jejich sebenacenění je příliš spojeno s moderním stylem výchovy a neodpovídá reálné situaci na trhu práce. Také preferují, aby pracovní prostředí bylo moderní a přitom komfortní. Chtějí prostředí, které je inkluzivní a respektující.
Podle jakých kritérií si vybíráte zaměstnance, jaké vlastnosti u nich oceňujete?
U zaměstnanců, kromě požadovaných hard skills a soft skills a také toho, aby nám nový kolega dobře zapadl do týmu, vždy oceníme zapálení pro danou pozici a ochotu dát práci „něco navíc“. Je skvělé mít „match“, kde je vidět, že kolegy, to, co dělají, baví a v dané pozici se cítí komfortně, a přitom se stále dokážou posouvat dopředu a pracovat na sobě. Prostě že mají potenciál růstu.
Co by nemělo chybět ve správně napsaném životopise, co vás v něm nejvíce zajímá?
Ve správně napsaném životopise by neměli chybět kontaktní údaje. Protože, když životopis sedí, rádi uchazeče pozveme na pohovor a bez kontaktních údajů to nejde. Ale vážne, já osobně se třeba vždy dívám i na koníčky a zájmy uchazeče, protože ač se to nezdá, o člověku to hodně řekne.