Japonsko se vydává na cestu technologické transformace, která má za cíl obnovit jeho postavení v globálním polovodičovém průmyslu. Tento ambiciózní plán zahrnuje investice v řádu miliard dolarů a soustředí se na přeměnu řídce osídlených venkovských oblastí na moderní centra výroby čipů. Tato strategie nejenže posílí technologický sektor země, ale také přinese ekonomickou revitalizaci do regionů, které dosud čelily úpadku.
Společnosti Rapidus a TSMC
Společnosti Rapidus a TSMC stojí v čele japonského úsilí o oživení polovodičového průmyslu. Rapidus plánuje zahájit zkušební výrobu 2nm čipů již v dubnu 2025 a komerční výrobu očekává do roku 2027. V rámci tohoto projektu byly v továrně Innovative Integration for Manufacturing (IIM-1) v Chitose na Hokkaidu instalovány špičkové EUV litografické stroje od společnosti ASML.
TSMC již koncem roku 2024 zahájila sériovou výrobu ve své první továrně v Kumamotu, zaměřující se na procesní technologie 12/16nm a 22/28nm. V roce 2025 plánuje zahájit výstavbu druhé továrny, která by měla být uvedena do provozu v roce 2027. Celkové investice TSMC v Kumamotu přesahují částku 450 miliard CZK. Rapidus navíc hledá další financování ve výši 100 miliard jenů (16 miliard CZK) na rozšíření své továrny na 2nm čipy.
Výzvy spojené s vodními zdroji
Rozšíření výroby polovodičů přináší značné nároky na spotřebu vody. Typická továrna na čipy denně spotřebuje miliony litrů vody na čištění waferů a chlazení. V regionech jako Kumamoto, které jsou závislé na podzemních vodních zdrojích, tato spotřeba představuje významnou zátěž. Společnosti proto zavádějí inovativní opatření k úspoře vody:

- Továrna TSMC v Kumamotu plánuje recyklovat přibližně 65 % své spotřeby vody.
- Zavádí se pokročilé technologie úpravy vody, včetně recyklace odpadních vod a uzavřených vodních okruhů.
- Optimalizace výrobních procesů s cílem minimalizovat spotřebu vody.
I přes tato opatření zůstávají obavy o dlouhodobou udržitelnost vodních zdrojů s ohledem na rozšiřující se výrobu čipů.
Ekonomický dopad a regionální rozvoj
Japonská vláda investovala mezi roky 2021 a 2023 přibližně 3,9 bilionu jenů (624 miliard CZK) do podpory polovodičového průmyslu. Očekává se, že tyto investice přinesou ekonomický přínos v hodnotě až 23,4 bilionu CZK. Kromě ekonomických benefitů přinese tato transformace i významné změny na pracovním trhu:
- Vznik tisíců vysoce kvalifikovaných pracovních míst.
- Výrazný růst poptávky po inženýrech čipů zejména v Kjúšú a na Hokkaidu.
- Každé nové pracovní místo v oblasti polovodičů může podpořit více než pět dalších pracovních pozic v navazujících odvětvích.
- Cíl vlády zvýšit domácí tržby z polovodičů na více než 15 bilionů jenů (2,4 bilionu CZK) do roku 2030.
Přeměna venkova na technologická centra
Dříve zemědělské oblasti Japonska se mění v technologická centra. Například v Chitose na Hokkaidu Rapidus staví moderní továrnu na pozemcích, které byly dříve určeny pro pěstování rýže. Tento přechod přináší nové příležitosti, ale i výzvy:
- Nová pracovní místa: Očekává se příliv technologických pracovníků do dříve méně rozvinutých oblastí.
- Rozvoj infrastruktury: Zlepšení dopravní, energetické a digitální infrastruktury.
- Ekologické aspekty: Zavádění pokročilých recyklačních systémů na minimalizaci dopadu výroby na životní prostředí.
- Kulturní adaptace: Přizpůsobení tradičních zemědělských komunit novým podmínkám a přílivu pracovníků.
Budoucnost Japonska v globálním polovodičovém průmyslu
Transformace japonského venkova na technologická centra výroby čipů je strategickou odpovědí na globální poptávku po polovodičích. Díky významným investicím a spolupráci s významnými hráči, jako jsou Rapidus a TSMC, má Japonsko reálnou šanci znovu získat své místo mezi světovými lídry v polovodičovém průmyslu. Tato strategie nejenže posílí technologickou konkurenceschopnost země, ale také přispěje k dlouhodobé ekonomické stabilitě a regionálnímu rozvoji.
Zdroj: https: redakce, //www.perplexity.ai/page/japan-s-rural-transformation-t-mguWnyy8QHetF0hfiEw5bA