ArcelorMittal Tubular Products Karviná (AMTP), tradiční český výrobce profilů pod značkou JÄKL, spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) na projektu efektivnějšího skladování a manipulace s materiálem ve skladovacích halách.
Předmětem projektu je problematika lokalizace označených svazků podélně svařovaných ocelových tenkostěnných profilů, trubek a tenkostěnných otevřených profilů ve skladových prostorách karvinského závodu. „Naším záměrem je využít stávající funkční systém a doplnit ho o aktivní prvky pro monitoring a propojení s periferiemi, včetně MES systému a jeřábového řízení,“ uvádí René Fabik, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná, a doplňuje: „Výsledkem spolupráce by mělo být zrychlení expedice, úspora času při přípravě nakládky a zvýšení bezpečnosti na pracovišti.“
Sledování 3D polohy
Hlavním prvkem navrhovaného řešení je detailní sledování 3D polohy kladnice nebo jeřábové kočky během manipulace s jeřábem. Jeřáb bude vybaven systémem detekce břemene, což umožní automatické potvrzení o přemístění břemene a snížení rizika chyb operátorů. „Zatím pracujeme s několika variantami detekce uvázaného břemene. Zvažujeme například realizaci optického systému za použití laserového skeneru nebo implementaci váhového senzoru. Testování a optimalizace jsou plánovány na rok 2024, s ostrým startem předpokládaným v roce 2025,“ uvádí René Fabik.
Odborníci z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní na VŠB-TUO se na řešení problému podílí v rámci výzkumného projektu REFRESH, který má za úkol podpořit spolupráci mezi studenty, vědci, špičkovými odborníky, firmami a zástupci veřejné sféry. „Propojení akademických a průmyslových partnerů přispívá k transformaci Moravskoslezského kraje v chytrý a zelený region a je důležitým předpokladem pro úspěšný vývoj inovací. Participaci na projektu přislíbila celá řada malých a středních firem i velkých průmyslových hráčů a zde vidíme konkrétní příklad, kdy má spolupráce konkrétní obrysy,“ dodává hlavní řešitel projektu REFRESH a prorektor pro strategii a spolupráci VŠB-TUO Igor Ivan.