0Kč

No products in the cart.

0Kč

No products in the cart.

Konference TAL 2025 potvrdila, že digitalizace je jen začátek. Rozhoduje schopnost reagovat

Jak zvládnout nejistotu a rychlé tempo změn v automotive logistice a nastavit procesy tak, aby byly opravdu odolné i do budoucna? Právě na tyto otázky hledal odpovědi letošní ročník konference Trends in Automotive Logistics 2025, která se uskutečnila 20. května v Parkhotelu Plzeň. O své zkušenosti se podělili odborníci ze společností jako BMW Group nebo Bosch a účastníkům z řad logistiků, IT profesionálů, digitalizačních manažerů či CEOs představili konkrétní řešení z každodenní praxe.

„Doufám, že dnes společně vyměníme otazník v podtitulu konference Digital. Future-Proof? za vykřičník,“ zahájil setkání Richard Brunner z Obchodní a průmyslové komory Regensburg. Důležitost přeshraniční spolupráce a výměny zkušeností potvrdil i Bernard Bauer z Česko-německé obchodní a průmyslové komory: „TAL ukazuje, jak mohou české a německé firmy spolupracovat. Je to prostor pro sdílení nápadů v oblasti rozvoje talentů i digitálních platforem.“ Letošní, v pořadí už 24. ročník konference se zaměřil mimo jiné na rozvoj umělé inteligence a její praktické využití v logistice a standardizaci nebo na změny související s příchodem nové generace na trh práce. Program obohatily také dvě panelové diskuse odborníků.


Umělá inteligence: Buzzword, nebo game changer?

„Neinvestujte do umělé inteligence sami. Využijte sílu open-source projektů, kde firmy sdílejí know-how a zvyšují tak efektivitu jejího nasazení,“ apeloval novinář a lídr společnosti impact media projects Thilo Jörgl v úvodní přednášce. Zároveň ukázal několik příkladů, jak AI prakticky uplatnit v logistice a výrobě.

Mojmír Barák ze Škoda Auto přiblížil postupné zapojování umělé inteligence a nových technologií v logistických procesech – od dopravy materiálu přes balení až po každodenní komunikaci. Využití AI při kontrole výstupní kvality včetně srovnání úspěšnosti vůči lidské kontrole konkrétně demonstroval Selim Caluwaerts ze společnosti Safran Cabin.


Udržitelná budoucnost musí začít dnes

Jak bude vypadat automotive logistika v roce 2030? O tom debatovali řečníci v panelové diskusi s podtitulem Digital. Future-Proof? Experti se shodli, že kromě zásadního nárůstu zapojení AI je třeba připravit se na častější kybernetické útoky. Klíčovou roli si budou stále zachovávat kvalitní data, na kterých je možné logistiku stavět. Druhá panelová debata se zaměřila přímo na českou logistiku. Jak složit digitalizační či automatizační projekt nebo jak vybrat správného partnera? Co je v projektech možné i nemožné, probrali zástupci firem spolku SKLAD.

O náročném projektu zavádění standardizované platformy promluvil Tobias Mayr z BMW Group. Společnost, která jako jedna z prvních přešla na systém SAP v cloudu, má za cíl sjednotit 30 světových závodů a na 90 end to end procesů.


Reálné továrny = reálné problémy i jejich řešení

Standardizace je drahá. Aby se udržela v chodu, potřebujete nejen zdroje, ale i zkušený tým. Tomáš Brotz ze Siemens představil framework, který pomáhá firmám ušetřit čas a vyhnout se nejčastějším chybám při zavádění standardů. 

Úspěšnou spolupráci univerzity a technologické společnosti představili Jiří Maršík ze společnosti Bosch a Zdeněk Bečvář z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Jedna z prvních průmyslových plánovaných aplikací privátní, a tedy zcela bezpečné 6G sítě, pokrývá celou továrnu a přináší bezdrátovou a extrémně rychlou komunikaci v rámci podniku.


Je třeba se opřít o robustní systém a technologie

Za každým chytrým řešením v logistice stojí technologie, které mu umožní flexibilní rozvoj – od senzoriky až po robustní ERP systémy. Právě ty tvoří základ pro úspěšnou automatizaci, jak zaznělo napříč přednáškami a jak to potvrzuje i partnerství akce se Zebra Technologies a SAP. „Konference TAL pravidelně přitahuje klíčové hráče z oblasti logistiky a výroby, což z ní činí ideální prostor pro sdílení zkušeností a navazování nových partnerství. Letos nás nadchla prezentace BMW iFactory, kde zaznělo, že SAP je nedílnou součástí její digitální transformace. Jsme rádi, že společně s firmou Aimtec můžeme přispívat k podobným inovativním projektům,“ uvedl Tomáš Soudský ze SAP.

Technologie se vyvíjí, člověk je ale stále v centru dění. Jen je třeba posunout vnímání jeho role na novou úroveň. „Logistika se mění a TAL je skvělou platformou pro sdílení našich inovativních řešení s odborníky i zákazníky. Rozhodnutí, která byla dříve řízena člověkem bez náležitých podkladů, dnes probíhají na základě inteligentního automatického spouštění, senzoriky a datových toků,“ dodal Jan Flodrman ze Zebra Technologies.


Vinylová automatizace s melodickou návratností

Závěr konference patřil automatizaci logistiky zcela mimo oblast automotive. Kam jsme zamířili? Do hudebního průmyslu. V roce 1993 vyrobila česká společnost GZ Media pouhých 365 vinylových desek. Dnes z jejího závodu pochází každá třetí deska na světě. Michal Štěrba, ředitel společnosti, která má tradici od roku 1951, přinesl příběh o expanzi z Česka do USA a Kanady, ale i o proměně vnímání hudebních nosičů v artefakty. „České firmy jsou právem hrdé na to, co dokážou. Je skvělé, že to pod vedením firmy Aimtec mezi sebou na této konferenci sdílíme a učíme se od sebe navzájem. Budování komunity je to, co nám v dnešní společnosti chybí,“ dodal na konci své prezentace Štěrba a inspirativně tak zarámoval celou akci Trends in Automotive Logistics 2025.

Zdroj: AIMTEC

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků