Konsorcium HYFLEXPOWER dosáhlo významného milníku, když úspěšně zprovoznilo plynovou turbínu využívající 100% obnovitelný vodík. Tento úspěch představuje klíčový okamžik v oblasti obnovitelných zdrojů energie a skladování energie.
Projekt HYFLEXPOWER, který se nachází v závodě společnosti Smurfit Kappa ve francouzském Saillat-sur-Vienne, zahrnuje celý proces výroby, skladování a reelektrifikace 100% obnovitelného vodíku. Tento obnovitelný vodík se vyrábí přímo na místě pomocí elektrolyzéru o výkonu 1 MW, následně se skladuje ve velké nádrži o hmotnosti téměř jedné tuny a nakonec se využívá k pohonu průmyslové plynové turbíny od společnosti Siemens Energy, konkrétně SGT-400.
Úspěšný provoz projektu HYFLEXPOWER dokazuje univerzálnost vodíku jako média pro skladování energie. Je také jednoznačným důkazem, že je možné přestavět stávající plynové turbíny na turbíny s pohonem na obnovitelný vodík.
Už loni byly v rámci projektu provedeny testy průmyslové plynové turbíny na směs 30 % vodíku a zemního plynu. Na tomto základě nyní provoz nové turbíny na vodík ověřil, že špičkové turbíny vybavené suchou technologií s nízkými emisemi lze kromě zemního plynu a různých směsí vodíku a zemního plynu pohánět také až 100 % vodíku.
Konsorcium HYFLEXPOWER se skládá z rozhodujících hráčů, včetně společností Siemens Energy, ENGIE (prostřednictvím své dceřiné společnosti ENGIE Solutions), Centrax, Arttic, Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) a čtyř evropských univerzit. Na základě slibných výsledků demonstrátoru HYFLEXPOWER se plánuje rozšíření konsorcia o nové členy.
Turbínu vyvinul Siemens Energy
Společnost Siemens Energy jako vedoucí konsorcia dodala do projektu elektrolyzér pro výrobu vodíku a vyvinula také samotnou vodíkovou plynovou turbínu. ENGIE se zase postarala o vytvoření infrastruktury pro výrobu, skladování a dodávky vodíku v rámci demonstrátoru. Společnost Centrax byla zodpovědná za modernizaci plynové turbíny, aby byl zajištěn její bezpečný provoz s vodíkovým palivem. K rozvoji technologie vodíkové turbíny přispělo také Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR) a univerzity v Lundu (Švédsko), Duisburg-Essen (Německo) a University College London (Velká Británie). Společnost Arttic poskytla podporu při provozním řízení projektu, zatímco NTUA v Aténách (Řecko) provedla ekonomickou, environmentální a sociální analýzu celé koncepce.
Poznatky a zkušenosti získané v rámci tohoto projektu budou hrát klíčovou roli při rozvoji celého parku plynových turbín směrem k budoucnosti založené na vodíku. Úspěch projektu spočívající v efektivní integraci elektrolýzy, skladování a přeměny vodíku na jednom místě ukazuje potenciál pro další využití těchto výsledků.