0Kč

Žádné produkty v košíku.

Obliba solárních elektráren roste, při instalaci je ale potřeba dbát několika zásad, říká expert

Solární elektrárny se v době nestabilních cen energie stávají čím dál více oblíbeným způsobem výroby elektřiny. Energetická nezávislost je pro domácnosti atraktivní možností, jak řešit své energetické potřeby a tak neustále přibývá domů pokrytých solárními panely. Solární energie patří v současnosti k nejlevnějším zdrojům energie, je obnovitelná, poměrně čistá a fotovoltaické panely nevyžadují příliš velkou údržbu.

Náklady a úspory jsou většinou první věcí, která klienty zajímá. Solární elektrárna je investicí do budoucnosti , která dává jistotu, že v žádném případě nezůstanete bez elektrické energie. Sluneční záření dopadá na naší planetu každý den a solární panely jej přeměňují na energii, kterou využije váš dům. Při zvýšené spotřebě se energie bere z distribuční sítě.

Rozvaděče pro fotovoltaické instalace se od běžných domovních rozvaděčů liší svým specifickým provozem, a proto jsou na ně kladeny zvýšené požadavky. Na ty jsme se zeptali Šimona Szczotka, produktového specialisty společnosti Eaton.

Co je tedy potřeba pro stavbu fotovoltaické elektrárny?

Stavba fotovoltaické elektrárny s sebou vždy nese nutnost instalace dalších přístrojů nad rámec běžné elektroinstalace. Tyto přístroje mají za úkol chránit zařízení a obsluhu a zajišťovat správný chod elektrárny za všech podmínek. Většinou jsou tyto přístroje dodávány zapojené v rámci nových rozvaděčů a v místě instalace se propojí s fotovoltaickými panely, střídačem, případně dalšími komponenty. Tyto rozvaděče se od běžných domovních rozvaděčů liší svým specifickým provozem, a proto jsou na ně kladeny zvýšené požadavky. Ty definuje norma ČSN EN 61439-2, ed. 3, příloha DD – Rozvaděče pro použití ve fotovoltaických instalacích. Specifickým provozem se myslí například přítomnost DC napětí, které dosahuje často hodnot okolo 1000 V, nebo třeba kombinace AC a DC obvodů v jednom rozvaděči. Dalším specifickým rysem mohou být zvlášť vysoké zatěžovací proudy, přesahující někdy i 100 A či u DC rozvaděčů trvalé a plné zatížení při optimálních slunečních podmínkách. Navíc, rozvaděče pro fotovoltaické aplikace se často instalují i na místech s náročnějšími klimatickými podmínkami (sklepy, garáže, střechy).

Proč je splnění výše uvedené normy důležité?

Splnění výše uvedené normy je tedy nezbytným předpokladem, aby mohly rozvaděče pro fotovoltaické aplikace fungovat i za těchto ztížených podmínek a aby nepředstavovali zvýšené nebezpečí pro obsluhu. Dále je potřeba mít na paměti, že rozváděče ve fotovoltaických instalacích nejsou určeny pro provozování laiky. Realizační firma by měla zajistit odpovídající proškolení zákazníka, který se tím pádem stane osobou poučenou.

Na co si při instalaci dávat pozor?

Při instalaci fotovoltaické elektrárny někdy montážní firma umístí nové přístroje do stávajícího domovního rozvaděče, aniž by provedla doplňující ověřování a vystavila nový štítek a dokumentaci v souladu se souborem norem ČSN EN 61439. Takovýto postup je vysloveně chybný, neboť rozšířením stávajícího rozvaděče dochází k výrobě nového výrobku. Společnost Eaton je tradiční výrobce instalačních přístrojů a nabízí kompletní sortiment pro rozvaděče ve fotovoltaických instalacích.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků