Máme před sebou nový týden a tak opět nastal ten nejlepší čas si zrekapitulovat vůbec ty nejdůležitější události z domova i zahraničí z proběhnuvšího týdne, jež by čtenářům našeho webového portálu neměly ujít. Jaké zprávy hýbaly v minulém týdnu českým internetem? Nové vydání naší rubriky Pondělník Světa průmyslu je tu.
31. internetové výročí
Dnes je to přesně třicet jedna let od připojení České Republiky, vlastně tehdy ještě Československa k internetu. 13.2. 1992 došlo k připojení ČVÚT k mezinárodní síti pomocí služby World Wide Web. Již před tímto datem však probíhaly experimenty s připojováním ke starším typům síťových služeb, jako byl FidoNet, EUnet nebo EARN. Původní využití bylo striktně akademické a internet, jak ho známe dnes (tedy na bázi zmíněné služby www) musel od začátku bojovat se svým technologickým konkurentem – BBS. Internetové spojení bylo v začátcích neskonale pomalejší než dnes a bylo využívání zejména k výměně textových formátů. Tehdejší rychlost, nebo spíše pomalost příliš nevyhovovala tomu, co známe dnes, tedy sdílení multimediálního obsahu. Liberalizace trhu s konektivitou v pozdních devadesátých letech pak internet rozšířila i do domácností, když předtím šlo o technologii primárně využívanou ve firmách, školách a výzkumných institucích
Obchod s Německem
Česká republika se v roce 2022 vrátila mezi deset největších obchodních partnerů Německa. Obrat vzájemného obchodu loni činil 113 miliard eur, tedy o 16,5 % víc než v roce 2021 a nejvíc v historii. „Při interpretaci čísel zahraničního obchodu je třeba zohlednit vysokou míru inflace v obou zemích. Přesto zůstává pozitivní zprávou, že se nenaplnily černé scénáře poklesu a česko-německý obchod zůstává kotvou stability i v turbulentních časech,“ říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. Průměrná míra inflace v ČR loni byla 15,1 %, v Německu 7,9 %.
Saldo zahraničního obchodu s Německem zůstává pro Česko pozitivní. Do SRN loni čeští exportéři vyvezli zboží v hodnotě 58,7 miliard eur, o 18 % víc než v předchozím roce, jak dokládají data Spolkového statistického úřadu. Díky tomu je Česko devátým největším dovozcem do SRN. Celková bilance zahraničního obchodu ČR je přitom negativní.
Evropa čelí asijské a americké konkurenci
Evropská unie v poslední době čelí nepříjemné konkurenci ze strany asijských ekonomik i USA. Zejména ekonomika USA, díky balíku dotačních opatření administrativy prezidenta Bidena, se ukazuje být problémem. Tento protiinflační zákon čelí kritice nejen z prostředí EU, ministr Síkela (STAN) ho označil za neslučitelný s pravidly Světové obchodní organizace, protože je diskriminační vůči zahraničním společnostem. „V okamžiku kdy s ohledem na své rozpočtové možnosti by některé státy zajistily pro své firmy významnou podporu znamenalo by to pro ostatní nerovné startovní podmínky. Záleží nám na tom, aby napříč celou Evropou ty podmínky byly srovnatelné. Dokázali jsme pomoci tam, kde je to nezbytně nutné. Neznamenalo to ale porušení soutěže,“ říká ministr dopravy Martin Kupka z ODS. Představitelé Evropské Unie se tak musí společně dohodnout na změně dotační politiky, aby evropské ekonomiky zůstaly konkurenceschopné a zároveň aby nedošlo k dotačním závodům, které mohou nést dlouhodobé negativní efekty.
Debaty o prodloužení odchodů do důchodu
Českým mediálním prostředím minulý týden silně rezonovaly obnovené debaty o pozdějších odchodech do důchodu. Tento věk má dosáhnout 68 let již pro dnešní třicátníky. Na jednu stranu se stávající režim důchodů jeví jako neudržitelný, na druhou je věková hranice 68 let cílem tvrdé kritiky. Odpůrci argumentují tím, že v navrhovaném věku jsou lidé již velmi problematicky zaměstnavatelní a i očekávaná doba dožití se zatím nezvýšila natolik, aby si potenciální důchodci adekvátně „užili” dobu v penzi.