Lithium-iontové baterie jsou pro náš každodenní život nepostradatelné pro nejrůznější použití – v chytrých telefonech, tabletech nebo třeba v elektromobilech. Ve srovnání s tradičními bateriemi se ty lithium-iontové nabíjejí rychleji, vydrží déle a mají vyšší energetickou hustotu. To v praxi znamená delší výdrž v lehčím balení. Na druhou stranu způsobí ročně tisíce incidentů, především požárů. Velká část těchto incidentů je způsobena nesprávným zacházením s bateriemi.
Dle statistických údajů představuje nejvyšší riziko požáru právě nabíjení lithiových baterií. To platí zejména v případě, že je k nabíječce připojena vadná lithiová baterie a ze sítě dodávaná energie nemůže být v baterii správně uložena.
K potížím však může dojít i při nabíjení nepoškozených lithiových baterií, a to hlavně v důsledku přebíjení baterie prostřednictvím příliš vysokého nabíjecího proudu nebo příliš dlouhé doby nabíjení.
Nebezpečí představuje i nadměrné přehřátí baterie, když není zajištěn dostatečný odvod tepla.
Proto by se měly především společnosti zabývat otázkou bezpečné manipulace a skladování těchto baterií.
Jakých hlavních zásad se držet?
- Nenabíjejte akumulátory v blízkosti hořlavých materiálů a předmětů
- Nenabíjejte je při vysokých teplotách nebo na přímém slunečním záření
- Baterie na nabíječce nikdy ničím nezakrývejte
- Nabíjejte pouze pod dohledem na nehořlavém elektricky nevodivém podkladu
- Vždy se seznamte s bezpečnostními pokyny výrobce a dodržujte je
Další bezpečnostní pokyny se týkají například doporučené teploty, za které lze baterii nabíjet, maximální doby nabíjení, která by neměla být překračována či času pro vystydnutí baterie, který je před nabíjením třeba dodržet.
Kromě dodržování bezpečnostních doporučení se jako řešení nabízí speciální bezpečnostní skříně pro nabíjení nebo skladování akumulátorů, včetně funkcí požární ochrany. Jsou vybaveny integrovanými detektory kouře a teplotním čidlem, které při detekci kouře automaticky spustí alarm.
Pro hromadné nabíjení by měla být skříň navíc vybavena technických větráním, aby se uvnitř skříně zbytečně nehromadilo teplo. K dispozici jsou však také skříně na nabíjení baterií s integrovaným zhášecím systémem.
Posoudit rizika a zavést vhodná ochranná opatření zavazuje zaměstnavatele také Zákoník práce a Zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.