V rozhovoru pro pořad „60 minut“ generální ředitel společnosti Apple Tim Cook zdůraznil, že společnost přijímá zaměstnance z různých prostředí bez ohledu na to, zda mají vysokoškolské vzdělání. Podstatné je prý něco jiného.
Podle Cooka má pro jeho HR náboráře hlavní význam schopnost týmové spolupráce jako klíčové vlastnosti budoucích zaměstnanců. Hovořil o konceptu „1 plus 1 se rovná třem“. Cook upřednostňuje zvídavé jedince, kteří se nebojí klást otázky, a při výběru jsou pro něj klíčové vlastnosti, jako je kreativita a schopnost být týmovým hráčem.
„Je to neuvěřitelný pocit pracovat s lidmi, kteří ve vás probudí to nejlepší. V zásadě všichni věříme, že 1 plus 1 se rovná 3, tedy že tvůj nápad plus můj nápad je lepší než jednotlivé nápady samy o sobě.“
Apple překvapivě najímá ve velkém i lidi, kteří nemají zkušenosti s kódováním nebo je ve své každodenní práci příliš nevyužívají. Tento postoj je v souladu s Cookovým přesvědčením, že kódování je dovedností nad rámec profesních požadavků. Místo toho stále upřednostňuje onen týmový duch.
„Myslím, že hlavní vlastností, které u lidí hledám, je spolupráce. Jestli dokážou skutečně spolupracovat,“ řekl Cook.
Kontrola odpadkových košů i černé závěsy
Ve skutečnosti jsou ale přijímací pohovory v Applu velmi náročné a zdaleka se netočí jen kolem otázky spolupráce. Při bližším zkoumání náborového procesu ve společnosti Apple je zřejmě, že se uchazeči o zaměstnání podrobují přísnému výběrovému řízení a někdy absolvují až 13 pohovorů. Je třeba zmínit také striktní přístup společnosti k utajování chystaných produktů, při němž se používají opatření, jako je sledování odpadkových košů, kódová jména nebo černé závěsy přes okna. Jako v každém velkém korporátu tak realita často bývá jiná, než jak jí navenek prezentují lídři a manageři, nebo jak se o ní mluví v marketingových brožurkách. Přesto je práce v Applu stále jednou z nejprestižnějších a nejžádanějších pozic, o které sní mnoho mladých lidí.