0Kč

Žádné produkty v košíku.

Roboti v průmyslové logistice

Jsou několikrát rychlejší než lidé, nemarodí, nepotřebují dovolenou, neklábosí u kávovarů a nezakládají odbory. Dalo by se říct: ideální průmysloví pracovníci. Řeč je samozřejmě o robotech. Coby myšlenka jsou roboti na světě už od roku 1920, prvním reálně nasazeným průmyslovým robotem byl Unimate v roce 1961.

Od představ Karla a Josefa Čapků tento robot značně lišil: Původní Unimate se skládal z velké krabice podobné počítači, která byla spojena s další krabicí a byla připojena k rameni, přičemž systematické úlohy byly uloženy v bubnové paměti. Přepravoval odlitky z montážní linky a svařoval tyto díly na karoserie automobilů, což byla nebezpečná práce pro dělníky, kteří se mohli při neopatrnosti otrávit jedovatými výpary nebo přijít o končetinu. Vynalezl ho už v padesátých letech George Devol a patentován byl v roce 1961 pod patentovým označením U.S. Patent 2 988 237. Jak je vidno, k umělému pracovníkovi v podobě umělého člověka mělo kovové rameno poměrně daleko. Potřebuje ale průmysl vlastně vůbec roboty podobné člověku?

Společnost Sony tvrdí, že má technologii pro humanoidní roboty, potřebuje však pro ně najít smysluplné využití. „Pokud jde o technologii, několik společností na světě ,včetně naší, disponuje dostatkem technologií, aby je mohly rychle vyrobit, jakmile bude jasné, jaké využití je perspektivní,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters technologický ředitel společnosti Sony Hiroaki Kitano.

„Investici do výroby uskutečníme pouze tehdy, pokud ji budeme považovat za nezbytnou. Potenciál vidíme v humanoidních robotech, ale věříme, že i jiné formy robotů jsou poměrně důležité.”

Humanoidní roboty již desítky let vyvíjejí společnosti Honda Motor Co a Hyundai Motor Co. V září šéf společnosti Tesla Elon Musk ukázal prototyp svého humanoidního robota Optimus. Muskova společnost plánuje nasadit tisíce těchto robotů ve svých továrnách a nakonec je rozšířit na miliony po celém světě.

V oborech, které dlouhodobě řeší nedostatek zaměstnanců, a k nimž se řadí i logistika, je začleňování robotů v současnosti nezbytností. Jako příklad nasazení moderních robotů v průmyslové logistice lze uvést nasazení flotily čtrnácti robotů MiR (Mobile industrial robots) v píseckém závodu firmy Faurecia.

Před zahájením projektu se logistika v závodě spoléhala převážně na manuální procesy, vysokozdvižné vozíky a nakladače bez jakékoli automatizace. V reálném provozu bylo riziko zranění pracovníků nebo nemocí z povolání poměrně vysoké, a Faurecia se proto rozhodla nejtěžší a nejrizikovější procesy automatizovat. Hlavním cílem bylo zavést technologii, která zvyšuje jak úroveň bezpečnosti, tak produktivity.

„Jednou z hlavních výzev projektu bylo zavedení flexibilního logistického prostředí, které by vyhovovalo neustále se měnícím potřebám našeho závodu, řekl Martin Horáček, Supply Chain Operations Manager ve Faurecia Clean Mobility Europe. „Prostředí naší výroby je extrémně živé a dynamické, různá logistická zařízení včetně paletizátorů, vozíků, vysokozdvižných zařízení atd. jsou v časté interakci s lidmi obsluhujícími výrobní linky. Autonomní mobilní roboty od společnosti Mobile Industrial Robots (MiR) se ukázaly do našeho prostředí jako nejvhodnější.

Obecné přínosy nasazení mobilních robotů MiR ve Faurecii v Písku lze rozdělit do několika hlavních oblastí. První je zvýšení bezpečnosti eliminací vysokozdvižných vozíků v provozu. Druhou je zlepšení produktivity ve všech oblastech výrobních operací. „Mobilní roboty nám pomáhají efektivněji organizovat činnosti na dílnách, díky čemuž jsou naše výrobní procesy stabilnější a spolehlivější, což je ve třísměnném provozu obzvlášť důležité. Na robotech nejvíce oceňujeme jejich autonomii, kdy se volně pohybují po dílně a nepotřebují k tomu žádné speciální dodatečné vybavení,dodal Martin Horáček.

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává nejpokročilejší kolaborativní a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs) na trhu. Tyto roboty umožňují rychlé, snadné a nákladově efektivní řízení interní logistiky, přičemž zaměstnancům umožňují vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností, logistických center a též řada nemocnic po celém světě.

Robotem, určeným k manipulaci s nejtěžšími náklady, je v případě píseckého provozu model MiR600. MiR600 je vybaven nejnovější technologií laserového skenování, která poskytuje 360stupňový vizuální obraz pro optimální bezpečnost. 3D kamery mají dosah 30-2 000 mm nad úrovní podlahy, aby bylo možné detekovat palety. Optimalizujte přepravu palet bez nutnosti měnit uspořádání zařízení. Díky pokročilé technologii a sofistikovanému softwaru se robot autonomně naviguje a hledá nejefektivnější cestu k cíli. Když narazí na překážky, automaticky změní trasu, aby se vyhnul nákladným prodlevám v logistických procesech. Při provozu MiR600 není třeba měnit uspořádání objektu, protože funkci drátů, magnetů nebo QR kódů nahrazuje sofistikovaný navigační software. Stačí do robota stáhnout soubory CAD objektu nebo pomocí jeho laserových skenerů vytvořit mapu – to je vše, co je potřeba k zajištění rychlé a nákladově efektivní implementace.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků