0Kč

Žádné produkty v košíku.

SAP má první oficiálně certifikovanou nabídku cloudových služeb pro státní správu

Systémy SAP S/4HANA Cloud, private edition se staly první službou zapsanou v novém katalogu cloud computingu podle novely zákona o informačních systémech veřejné správy. Vlajková loď mezi řešeními společnosti SAP splňuje zákonné požadavky na cloudové služby pro orgány veřejné správy. Česká ministerstva nyní mohou využívat moderní řešení od největší evropské IT firmy pro svůj ekonomický informační systém. Zápis proběhl třináctého června letošního roku.

Potřeba digitalizace je v současné době prioritou pro mnoho komerčních organizací v reakci na ekonomickou situaci a vidíme její pozitivní dopad u společností, které s ní začaly. Přínosy digitalizace na úrovni státu mohou být mnohem významnější, a to jak z pohledu zefektivnění fungování nebo zvýšení kvality služeb, tak i podpory investic na základě aktuálních datových analýz. Věřím, že cloudové služby jsou velmi vhodným řešením při zohlednění ceny, vynaloženého času, kapacit a dalších faktorů. Registrace řešení SAP je pro nás důležitým milníkem pro další podporu českého státu v jeho digitální transformaci,“ říká Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR.


Cloudové služby pro ministerstva

V roce 2021 byly novelizovány zákonné podmínky pro zápis do katalogu cloud computingu. Nové požadavky na ochranu důvěrnosti, integrity a dostupnosti informací musí splnit každá firma, která bude chtít poskytovat své cloudové služby pro veřejnou správu i po prvním lednu 2024.

V současné době se povinnost využívat služby zapsané v katalogu cloud computingu vztahuje na ministerstva. V příštím roce by se v souvislosti se začleněním směrnice NIS2 do českého právního řádu měla regulace pro využívání cloudových služeb rozšířit až na 6 000 subjektů. Mělo by se jednat o poskytovatele služeb v oblasti energetiky, dopravy, bankovnictví, poštovních služeb nebo potravinářství. Dále se bude vztahovat na města, kraje či nemocnice.

Katalog cloud computingu spravuje Digitální a informační agentura, která má od prvního dubna letošního roku na starosti digitalizaci veřejné správy. Podmínky pro zápis poskytovatelů cloudových služeb stanovuje Národní úřad pro informační a kybernetickou bezpečnost.

„V tuto chvíli je podle našich informací SAP před ostatními dodavateli, kteří se nacházejí v různých fázích přípravy, nebo podání svých žádostí pro zápis do katalogu cloud computingu v souladu s vyhláškou č. 316/2021 Sb. Díky tomu můžeme už dnes začít diskutovat s představiteli státní správy o jejich vizi moderního fungování státních úřadů nebo samosprávních celků,“ dodává Zdeněk Panec, vedoucí týmu pro veřejné zakázky v SAP.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků