Do postižených oblastí zároveň ČEZ poslal miliony korun, elektrocentrály a další materiální pomoc, zákazníkům nabízí odložení záloh za energie.
Skupina ČEZ předběžně odhadla rozsah škod, které jí způsobily zářijové povodně, na 900 1100 milionů korun. Jedná se o první indikativní odhad, který se bude průběžně upřesňovat během opravných prací. Drtivá většina odhadované částky připadá na distribuční zařízení a objekty společností ČEZ Distribuce a Gasnet. Skupina ČEZ zároveň do postižených oblastí směřuje finanční i materiální pomoc, zákazníkům navíc umožňuje odložit platby záloh.
Škody po zářijových povodních, které zasáhly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, odhaduje Skupina ČEZ předběžně na 900 až 1 100 milionů korun. Přibližně 90 % připadá na zničenou distribuční infrastrukturu, tedy zejména elektrické vedení, trafostanice a rozvodny ČEZ Distribuce a lokální podzemní plynovody a distribuční stanice GasNet. Škody odhadem v desítkách milionů ale eviduje také mateřská společnost ČEZ, především na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách, nebo ČEZ Teplárenská, jíž velká voda kompletně zaplavila 66 předávacích stanic tepla v Bohumíně.
Pomoc postiženým oblastem: přes 18 milionů korun, materiální sbírky, auta i odložené zálohy
Hned 16. září schválila Nadace ČEZ ve zrychleném projednání mimořádnou krizovou pomoc ve výši 10 milionů korun pro složky Integrovaného zásahového systému a humanitární organizace, které okamžitě vyjely do nejvíce postižených míst. První fáze pomoci tak směřovala na pokrytí akutních potřeb, které se mohly velmi rychle měnit a zároveň lišit obec od obce.
Například hasičské záchranné sbory Moravskoslezského a Olomouckého kraje z příspěvku pořídily přes 270 elektrocentrál, které rozvezly do míst s naprosto zničenou infrastrukturou. Organizace ADRA příspěvek využila na finanční pomoc nejvíce zasaženým rodinám v Moravskoslezském a Zlínském kraji, část šla také na koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhají přímo v Krnově, Ostravě-Nové Vsi a v Bohumíně. Česká federace potravinových bank objednala kamion dětské výživy, které poputují do oblastí Jeseníku a Opavy. Další organizace využily finanční injekci například k nákupu vysoušečů a čerpadel, k zřízení internetového spojení v zasažených místech, či k materiální pomoci. V zasažených oblastech pomáhala také šedesátka zaměstnanců ČEZ v rolích dobrovolníků.
Nadace ČEZ zároveň zorganizovala od 16. do 30. září mimořádnou zaměstnaneckou sbírku. Zapojilo se do ní přes 2 000 zaměstnanců, kteří darovali více než 4 miliony korun. Nadace výtěžek zdvojnásobila na 8,3 milionu korun. Na Koncertu solidarity, který zorganizoval ČEZ v Českých Budějovicích, se na charitativním Oranžovém kole Nadace ČEZ vyšlapalo 200 tisíc korun pro dvě vytopené jihočeské obce, Plavu a Benešově nad Černou.
Společnost ČEZ Prodej umožnila lidem zasaženým povodněmi pozastavit placení dvou záloh na energie, tak aby se jim uvolnily finance na řešení aktuálních problémů. Této možnosti využilo zatím cca 2 000 zákazníků. Zároveň ČEZ Prodej v nejvíce postižených oblastech v tuto chvíli pozastavil upomínání přibližně 32 tisíc klientů v prodlení s platbami. Lidem, kteří se v důsledku povodní dostali do problémů s placením za energie, nabízí ČEZ prodej individuální bezúročné splátkové kalendáře.
Ve spolupráci s charitami a s potravinovými bankami proběhly v 9 budovách ČEZ napříč republikou tento týden materiální sbírky. Zaměstnanci přinášeli zejména čisticí prostředky a úklidové nářadí, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny a balené vody. Celkově lidé donesli stovky kilogramů pomoci, již spolupracující organizace odvezou tam, kde je zrovna potřeba. S dopravou pomoci potřebným i s převozem materiálu ve čtyřech extrémně postižených severomoravských obcích (v Zátoru, Mikulovicích, Holčovicích a Vrbně pod Pradědem) pomáhají čtyři terénní vozy zapůjčené ČEZ. Místní silnice jsou totiž po povodních ve velmi špatném stavu a běžné osobní automobily, které v obcích úřady využívají, by se zbytečně ničily.
Zdroj: ČEZ