0Kč

Žádné produkty v košíku.

Speciální bílá keramická hmota dokáže chladit budovy díky stoprocentní odrazivosti

Vědci z Hongkongu učinili průlomový objev a představili ultra bílý keramický materiál, který by mohl přinést revoluci v chlazení budov, protože odráží neuvěřitelných 99 % slunečního světla a tepla.

Tradiční způsob chlazení budov často zahrnuje energeticky náročnou klimatizaci, což významně přispívá k rostoucím nákladům na energii a k obavám o životní prostředí. Při hledání udržitelnějších alternativ vědci zkoumali strategie pasivního chlazení, přičemž jako jednoduché, ale účinné řešení se jeví natírání budov a střech na bílo. To je ostatně nedílnou součastí středomořské nebo arabské architektury.

Světlejší barvy ze své podstaty pohlcují méně světla a díky tomu, že odrážejí sluneční světlo, mohou budovy zůstat chladnější. Běžně se tak používají ultrabílé materiály, které ale mají problémy trvanlivostí.

Stoprocentní odrazivost a odolnost do 1000 stupňů Celsia

Vědci z City University of Hong Kong se těmito problémy zabývali a vyvinuli keramický materiál s výjimečnou nanostrukturou. Na rozdíl od běžných bílých nátěrů se tento materiál opírá o své jedinečné složení, které rozptyluje téměř celé spektrum slunečního světla, a dosahuje tak bezprecedentní odrazivosti slunečního záření 99,6 %. Materiál je vyroben převážně z oxidu hlinitého a nejenže snižuje absorpci slunečního záření, ale vykazuje také vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům, včetně odolnosti proti působení UV záření.

Jednou z pozoruhodných vlastností tohoto materiálu je jeho schopnost zvyšovat odpařování vody z povrchu, což poskytuje další výhodu odpařovacího chlazení. Díky infračervenému tepelnému vyzařování 96,5 % keramický materiál účinně reguluje teplotu v interiéru. Kromě toho vykazuje požární odolnost, neboť odolává teplotám přesahujícím 1 000 °C.

Výzkumníci experimentálně prokázali, že použití chladicí keramiky na střeše obytného domu by mohlo vést ke snížení množství elektrické energie spotřebované na chlazení prostor o více než 20 %. To představuje reálný způsob, jak snížit závislost na konvenčních technikách chlazení a řešit problémy, jako jsou městské tepelné ostrovy, emise skleníkových plynů a přetěžování elektrické sítě.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků