Startup Calcarea vyvinul reaktor, který přeměňuje emise oxidu uhličitého na neškodné soli, což nabízí efektivní řešení pro snížení dopadu mezinárodní námořní dopravy na životní prostředí.
Podle serveru wonderfulengineering může tato technologie přeměnit CO2 na stabilní soli, které uchovají uhlík až po dobu 100 000 let. To by mohlo pomoci průmyslu dosáhnout cíle nulových čistých emisí do roku 2050.
„Jedná se o reakci, kterou planeta provádí již miliardy let. Pokud ji dokážeme urychlit, máme šanci na bezpečný a trvalý způsob ukládání CO2,“ uvedl Jess Adkins, chemický oceánograf z Caltechu a zakladatel startupu Calcarea.
Proces v reaktoru napodobuje přirozený oceánský jev, kdy mořská voda absorbuje přibližně třetinu atmosférického CO2. Tato absorpce zvyšuje kyselost oceánu a rozpouští uhličitan vápenatý, který se nachází v kostrách a schránkách korálů. Rozpuštěný uhličitan vápenatý reaguje s CO2 za vzniku hydrogenuhličitanových solí, které účinně ukládají uhlík.
Reaktor společnosti Calcarea tento proces realizuje přímo na lodích. Zplodiny z lodi se v reaktoru mísí s mořskou vodou a vápencem. Při této reakci vzniká slaná voda, která zachycuje CO2 ve formě hydrogenuhličitanových solí. Jess Adkins poznamenal, že jeden reaktor by mohl zachytit a uložit přibližně polovinu emisí CO2 z lodi, přičemž tento proces by se v přírodě zrychlil z více než 10 000 let na přibližně minutu v reaktoru.
Společnost Calcarea postavila dva prototypy reaktorů – jeden přímo v USC a druhý v přístavu v Los Angeles. Koncem května společnost oznámila partnerství se společností Lomar, výzkumnou a vývojovou pobočkou mezinárodní přepravní společnosti. Cílem této spolupráce je nasazení prvního prototypu reaktoru v plném rozsahu na lodi.
„Myslíme si, že lodě budou schopny konkurovat podzemním úložištím CO2,“ prohlásil Adkins. Plán zahrnuje speciálně navržené lodě, které by přepravovaly CO2 a vápenec na moře a provozovaly reaktor, čímž by poskytly účinnou a bezpečnou metodu ukládání uhlíku.