0Kč

Žádné produkty v košíku.

Trh se soláry kvete. Výkonnější fotovoltaika bez licence i štědré dotace jsou velkým lákadlem. 

Zájem o pořízení fotovoltaické elektrárny je veliký a stále roste především v důsledku energetické krize, násobným zvýšením ceny elektřiny a dostupností státní dotace. Nyní vláda schválila novelu zákona, která umožní bez licence vyrábět elektřinu z fotovoltaické elektrárny do výkonu až 50 kilowattů. Co tato změna přinese?  

O rozhovor jsme požádali experta Ing. Ladislava Říhu, absolventa elektrotechnické fakulty ČVUT s 11letou zkušeností v plánování provozu a řízení energetických zdrojů ze společnosti fotovolty s.r.o. 

Podle odborníka na energetiku novela zejména rozšíří uplatnění fotovoltaiky. „Pro instalace na rodinné domy je zásadní limit plochy střechy. Většinou technické podmínky dovolí realizaci do 10 kW, maximálně do 20kW. To znamená, že zásadně nevzroste poptávka po nových FVE pro rodinné domy, ale nový zákon motivuje některé zájemce o pořízení větší FVE,“ vysvětluje expert. Podle něho je důležité, zda mají majitelé rodinných domů celý systém tzv. správně nasetován. „To znamená, že kapacita baterie odpovídá vstupnímu výkonu FV panelů, velikosti střídače, výkonu panelů, zapojení panelů do stringů a podobně,“ upřesňuje inženýr Říha. 

Řešení pro bytové domy 

Novela zákona také rozšíří možnosti pro majitele bytů v rámci SVJ. Podle odborníka jsou zde dvě zásadní skutečnosti, a to, zda je elektroměr individuální pro každou bytovou jednotku nebo je elektroměr společný pro celý vchod či dům. „Pokud je elektroměr společný, pak je velmi výhodné pokrýt celou střechu FV panely a investovat do co největšího možného výkonu, protože spotřeba celého bytového domu bude vždy dostatečná,“ říká konzultant z fotovolty s.r.o. V případech, kdy má každá bytová jednotka svůj elektroměr a smlouvu s dodavatelem elektřiny, přichází druhá klíčová otázka, jaká je spotřeba elektřiny ve společných prostorách. „Musí být dostatečná a odpovídat instalovanému výkonu FVE,“ dodává expert. 

Dotace na solární panely

Zhoršení dostupnosti? Nikoli. 

Někteří lidé mají obavu, že se díky legislativním změnám ještě více zvýší zájem o fotovoltaiku a tím se zhorší dostupnost panelů nebo se prodlouží doba vyřizování dotací. Podle odborníků ale dlouhé čekací doby na solární panely a další příslušenství vznikají hlavně díky nedostatku materiálu již na čínském trhu. Dalším aspektem mohou být zákonné lhůty pro vyřízení žádostí a připojení od distribučních společností nebo termíny pro zisk dotací, které jsou již nyní na svých maximech, a proto se také zásadně nezmění.

Vyčerpání dotací nehrozí  Ve veřejných diskusích občas zazní obava, že se s narůstajícím zájmem může vyčerpat objem dotací. Podle expertů ale nic takového nehrozí.  „Celková alokace programu Nová zelená úsporám je 39 miliard korun plus další prostředky ze zvýšené ceny povolenek CO2. Dále se předpokládá, že dalších 50 mld přijde z modernizačního fondu,“ říká Ladislav Říha z Fotovoltů, který by nyní uvítal, kdyby se stát v dalších debatách o udržitelné energetice zabýval dotací pro individuální instalace malých FVE v bytech a na rekreačních objektech.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků