0Kč

Žádné produkty v košíku.

V Hněvkovicích připravují svářeče pro jaderné elektrárny. Mají k tomu nejmodernější vybavení

Na výchovu svářečů pro jaderné elektrárny se nově zaměřuje Střední odborná škola a střední odborné učiliště Hněvkovice. V září zde jako první v České republice otevřeli nový obor Svářeč a potrubář v jaderné energetice. Učni se budou připravovat na aktuálně nejmodernějším zařízení. Na jeho pořízení poskytl ČEZ 17 miliónů korun. Chce si zajistit dostatek odborníků ve specifickém a důležitém oboru.

Dříve zde byla autodílna a sklady. Nově je tady šest svářecích boxů s nejmodernějším svářecím zařízením, CNC stroje na řezání plechů a další špičkové zařízení, na kterém mohou zdejší učni získat potřebnou praxi a zvýšit své šance na další uplatnění. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby jde o důležité propojení školství s průmyslem.

„V jižních Čechách máme významné průmyslové podniky a řadu projektů, které potřebují kvalifikované odborníky. A je mimořádně důležité, aby šanci podílet se na nich dostali právě místní obyvatelé. Třeba i formou rozvoje středních škol, které kraj zřizuje,“ zdůraznil Martin Kuba.

Už před třemi týdny Jihočeský kraj, ČEZ a SPŠ Strojní a elektrotechnická v Českých Budějovicích uzavřely smlouvu o spolupráci zaměřenou především na elektrikáře a tuto spolupráci dál rozšiřují.

„Nejen v obou jaderných elektrárnách, ale i řadě dalších provozů u nás lidé mohou najít velmi zajímavá pracovní místa. A další vzniknou i v rámci rozvojových projektů, jako jsou nové bloky či malé modulární reaktory. A spolupráce se školami je jednou z cest, jak tuto práci lidem nabídnout,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Bez teorie to nejde

Obor Svářeč a potrubář pro jadernou energetiku se na hněvkovické průmyslovce učí od letošního září. Republikově jde vůbec o první takto zaměřenou přípravu. Vedení školy chce při přípravě mladých lidí klást důraz především na praxi. „Bez teorie to také nejde, ale chceme se zaměřit především na praktickou přípravu. V dílnách budou naši učni každý druhý týden a učit se budou různé techniky svařování a práce s materiálem, který se používá v jaderné energetice. Aktuálně se učí základní věci, jako například řezání a pilování. Do výuky nového oboru už se zapojí i odborníci z elektrárny,“ uvedl Josef Liška, ředitel školy.

Nastoupilo prvních 10 studentů

Do premiérového ročníku nastoupilo deset mladých lidí. S ohledem na technické a personální kapacity to vedení školy považuje za optimální počet. Podobný počet pak plánuje přijmout i pro další školní rok. Symbolicky nový obor včetně moderně vybavených dílem škola otevírá v době, kdy si připomíná 70 let od svého vzniku.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků