0Kč

Žádné produkty v košíku.

V Olomouci skončily Dny teplárenství a energetiky, špičky v oboru řešily Green Deal i energetickou krizi

Olomoucký Clarion Congress Hotel opět po roce hostil Dny teplárenství a energetiky, což je největší setkání lídrů tohoto segmentu průmyslu v České republice. Dvoudenní setkání přineslo mnoho zajímavých odborných přednášek i debat, a také nástin výhledů do dalšího období.

V úvodu konference vystoupil ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela, který k účastníkům promluvil o celkové strategii jeho ministerstva k problematice teplárenství a energetiky. Jako hlavního viníka současného složité situace uvedl jednoznačně Rusko a jeho agresi na Ukrajině. „V loňském roce jsme díky ruské agresi zažili v energetice dokonalou bouři, jakou jsme si nikdo neuměli představit. Ale my jsme jí přečkali a věřím, že jsme jí přečkali lépe, než kdokoli z nás čekal,“ řekl Síkela a za hlavní výsledek vlády označil fakt, že se Česká republika zbavila závislosti na ruském plynu.

Přežili jsme dokonalou bouři

Energie se ale staly vzácným statkem a strategickou surovinou, pohled na ně se díky válce výrazně změnil. Důraz je kladen na soběstačnost v energiích a spolupráci s ostatními státy Evropské unie. Zmínil také, že ministerstvo průmyslu a obchodu vyjednalo u Evropské unie významnou podporu pro tuzemské teplárenství. „To, že jsme uplynulou zimu zvládli bez dodávek z Ruska je jenom začátek. Loni jsme ještě měli k dispozici část zásob z Ruska a také nám pomohlo snížení ekonomického výkonu Číny. Věřím, že se zvládneme připravit i na následující zimu,“ uzavřel své vystoupení, které probíhalo online, ministr Síkela.

Řešíme reakce na strašné pitomosti

O krizovém roce v teplárenství a pohledu do budoucnosti promluvil bývalý premiér a předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Ten již tradičně nešel pro ostré vyjádření daleko a mluvil velmi otevřeně. Řešíme reakce na strašné pitomosti, ale řešíme je úspěšně,“ podotkl na začátku svého vystoupení. Měl na mysli zejména byrokracii a nařízení Evropské unie v oblasti energetiky spojené s green dealem. Současnou energetickou krizi nezpůsobila podle něj válka, ale politika Evropské komise. Topolánek také kritizoval snahu opřít se o americké zdroje zkapalněného zemního plynu, který bude podle něj vždy příliš drahý.

Na konferenci zaznělo mnoho dalších příspěvků zejména v odborné části věnované technologiím a také v části věnované legislativě. Velmi zajímavé byly také přednášky věnované odpadům a jejich využití v energetice a teplárenství. Z počtu účastníků, který se zdál být vyšší, než v minulém roce, se dá konstatovat, že Dny teplárenství a energetiky v Olomouci byly mimořádně vydařené.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků