0Kč

Žádné produkty v košíku.

Všechno máme perfektně naplánované a v krizi vidíme spíš příležitost

Letos uplynulo třicet let od založení české pobočky firmy Ensinger, která je špičkou v oblasti výroby komponentů z vysoce výkonných plastů. Češi jsou na špičce v rámci celého koncernu, co se týče výkonu a inovací, o čemž svědčí i rekordní loňský rok. Co v Dobřanech chystají pro roky příští, na to jsme se zeptali jednatele společnosti Zdeňka Buráně.

Letos slavíte třicet let od založení české společnosti Ensinger s.r.o., hodláte toto kulaté výročí nějak slavit? 

Uspořádáme jen skromnou odpolední slavnost pro zaměstnance, kde jejich partnerům dáme možnost prohlédnout si celou firmu. Něco jako „den otevřených dveří“ pro rodinné příslušníky. Připomeneme si něco z historie a užijeme si hezký den. 

Od posledního rozhovoru pro náš magazín uplynul zhruba rok, zkuste nám říct, jaké nejvýznamnější úspěchy se za tento rok podařily? 

Fiskální rok, který pro nás končí na konci března, byl historicky nejúspěšnějším v historii Ensingeru v České republice. Dosahujeme ročního obratu v přepočtu kolem 6,5 milionu euro. Uplynulý rok byl ale hlavně významný z důvodu kompletní rekonstrukce naší 25 let používané výrobní haly. 

Investovali jsme hodně peněz v souladu s naším projektem trvalé udržitelnosti do budov i do strojního vybavení naší obrobny a troufnu si říct, že disponujeme aktuálně nejmodernějším obráběcím centrem v našem segmentu třískového obrábění technických plastů v České republice a na Slovensku. Dlouhodobé spolupráce s našimi klíčovými zákazníky nám umožňují se stále rozvíjet a na oplátku našim zákazníkům pomáháme být více konkurenceschopnými a úspěšnými v jejich podnikání. 

Firma ensinger
Ensinger s.r.o.

Doba je složitá, krizi covidovou střídá válka, mezinárodní obchod čelí mnoha problémům, jak se vám daří fungovat v takto obtížné době? 

To je nikdy nekončící příběh, protože my v Ensingeru obecně s tím, co popisujete, pracujeme dlouhodobě bez ohledu na právě přicházející nebo končící krize. Jsme velmi jasně a výrazně odlišeni tím, co děláme, a díky tomu máme v krizích výhody. Můžeme se opřít o široké portfolio zákazníků od západních Čech přes Moravu až po východní Slovensko a nyní dokonce až pod Balaton. Zvládáme plnit speciální požadavky na výrobu komponentů minimalistických rozměrů, které lidské oko nezměří, až po speciální kladky průměru 675 mm. Všechno máme perfektně naplánované a technologicky zvládnuté na nejvyšší úrovni. Naší cestou a receptem na úspěch je nejvyšší možná kvalita všech procesů od vytváření prostředí pro poptávku až po finální uzavření obchodu. 

Složitá je také situace na trhu práce a je stále velmi těžké sehnat kvalifikované zaměstnance především do výroby, jak jste na tom v Ensingeru v oblasti personalistiky? 

Toto je podle mě největší problém nejenom u nás v Ensingeru, ale obecně v našem průmyslu. Myslím, že jsme trochu zaspali. Když já jsem nastupoval do učení, nebo na průmyslovku, bylo nás hodně a ne všichni vydrželi ve strojařině. Dnes je ten trend daleko silnější a ke strojům se lidé příliš nehrnou, i když je to úplně jiné než tehdy. Dnes kluci programují na displejích a za směnu se někdy ani nemají možnost ušpinit od šmíru nebo oleje. Vyžaduje to ovšem trochu se učit a přemýšlet, a to někdy není příjemné. 

Jsem přesvědčen, že za pár let se obrábění znovu posune a naopak získá privilegia podobná tomu, co dnes vidíme v IT oborech nebo jiných úzce specializovaných činnostech. Jinak abych odpověděl na vaší otázku, samozřejmě všechny možné příspěvky pro zaměstnance nabízíme, ale přesto se kapacitně ve výrobě už moc rozšiřovat nebudeme. Zaměřujeme se více na poskytování řešení našim zákazníkům, protože jsme jim partnerem v jejich vývoji a uplatnění jejich produktů na trhu. 

Ensinger je celosvětový hráč s desítkami poboček, jakou roli v celé struktuře hraje česká společnost? 

Vždycky platilo, že „esro“, jak nás všichni v našem světě vnímají, je nejmenší, ale jedno z nejlepších, co se týče výsledků, prosazování inovací, aplikačního inženýringu a podobně. Letos jsme také pravděpodobně několik menších sester přeskočili. Jsme něco jako brána na východ. Spolu s polským a rakouským kolegou zajišťujeme osvětu a šíření možností uplatnění nových materiálů ve strojírenství, stavebním sektoru a dalších. 

Jaké jsou vaše cíle pro následující období, čeho byste chtěli dosáhnout nebo co byste chtěli zlepšit? 

Neustále zlepšování je pevně zakotveno v DNA těch nejlepších lidí v Ensingeru po celém světě. To by vlastně mohla být celá odpověď. Nepolevit a neustále reagovat na změny, nebo změny iniciovat. Změna je zdrojem příležitostí a samozřejmě příčinou vzestupů i pádů. Naši zaměstnanci akceptují nikdy nekončící zlepšování a sami přicházejí se změnami.

Ensinger s.r.o. je samostatná nezávislá společnost využívající skvělých dovedností a schopností svých zaměstnanců. V tomto pokračovat znamená každý den usilovat o zlepšování. Chtěli bychom pokračovat v tom, co děláme a být stále lídrem v oblastech, které nás baví.

 Výzvou je teď například naplno využít soustružnicko-frézovací centrum a instalace automatizačních prvků, což je v zakázkové výrobě reálně výzvou. Někteří z nás slaví 25 i více roků výročí u Ensingera, hodně je nás tu s dvaceti lety ve firmě a věřte mně, že i to je obrovskou výzvou a závazkem, stále nacházet nové postupy, zlepšování a příležitosti.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků