0Kč

Žádné produkty v košíku.

Zbrojní průmysl měl loni žně díky válce na Ukrajině, největší importéři zbraní jsou ale Katar a Indie

Probíhající konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou byl masivní vzpruhou pro zbrojní průmysl a vedl k nárůstu dovozu zbraní na Ukrajinu, které západní spojenci poskytují významnou vojenskou pomoc. Navzdory masivnímu přílivu zbraní však Ukrajina v roce 2022 nebyla největším dovozcem zbraní na světě. Podle Stockholmského institutu pro výzkum míru se umístila až na třetím místě za Katarem a Indii.

V letech 2018-2022 byla Ukrajina až 14. největším dovozcem zbraní na světě. Díky válce v roce 2022 se však dostala na třetí místo, přičemž největším dodavatelem zbraní jsou Spojené státy, které se na celkovém dovozu podílejí 35 %, následuje Polsko, Německo, Velká Británie a Česká republika. Díky masivním balíčkům vojenské pomoci ze Západu se očekává, že Ukrajina obdrží moderní zbraně, včetně tanků a stíhaček, což může její postavení v roce 2023 ještě zvýšit.

Největší vývozce jsou Spojené státy následované Ruskem

Na druhou stranu Spojené státy vedou trh s vývozem zbraní a v letech 2018-2022 zvýší svůj podíl z 33 % na 40 %. Rusko je na druhém místě, ale jeho podíl na trhu se snížil z 22 % na 16 %, zatímco Francie zvýšila svůj vojenský vývoz, který vzrostl ze 7,1 % na 11 %.

Očekává se, že sousední země Ruska, včetně Ukrajiny, budou i nadále více zbrojit kvůli nedůvěře v bezpečnostní politiku Ruska. Současná situace přiměla západní vojenskoprůmyslové společnosti k agresivním investicím do obranných technologií a k nárůstu výroby. Navíc velký vojenský průmysl a strategická poloha Ukrajiny v Evropě z ní do budoucna činí potenciálně silného hráče v tomto průmyslovém segmentu.

Společnosti jako Rheinmetall již plánují založit na Ukrajině továrny na výrobu tanků. Celkově vzato, probíhající konflikt na Ukrajině vedl k významným změnám na světovém trhu se zbraněmi, přičemž dovoz a vývoz zbraní do této země je celosvětově rozhodujícím faktorem. S pokračováním konfliktu se teprve ukáže, jak se bude trh vyvíjet a jak se země přizpůsobí měnící se dynamice.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků