0Kč

Žádné produkty v košíku.

Aerolinky EasyJet se přihlásily jako první na světě k průkopnickému řešení společnosti Airbus pro odstraňování uhlíku

Společnost easyJet se stala první leteckou společností na světě, která podepsala smlouvu s výrobcem letadel Airbus v rámci iniciativy na snižování emisí uhlíku. Tato technologie, která je k dispozici v rámci nabídky Airbus Carbon Capture Offer, využívá přímé zachycování a ukládání uhlíku ve vzduchu (DACCS) a nabízí leteckým společnostem po celém světě kredity za odstraňování uhlíku, které jim umožní dosáhnout cílů v oblasti dekarbonizace.

Technologie DACCS filtruje a odstraňuje emise CO2 přímo ze vzduchu pomocí výkonných odsávacích ventilátorů. Po odstranění ze vzduchu je CO2 bezpečně a trvale uložen v podzemních zásobnících. Emise CO2 vypouštěné do atmosféry při provozu letadel nelze odstranit přímo u zdroje, ale pomocí systému DACCS lze ekvivalentní množství ze vzduchu odčerpat. Tato technologie doplňuje další technologie snižování emisí uhlíku, jako je například používání udržitelného leteckého paliva (SAF).

Kredity za odstraněný uhlík

Ředitel pro skupinové trhy společnosti easyJet, řekl: „Věříme, že odstraňování uhlíku bude hrát důležitou roli při řešení našich budoucích zbytkových emisí a doplní další složky, které nám pomohou dosáhnout naší cesty k čisté nule. Naším konečným cílem je dosáhnout nulových emisí uhlíku při létání a kromě investic do důležitých projektů, jako je technologie přímého zachycování uhlíku ve vzduchu, spolupracujeme s mnoha partnery – včetně společnosti Airbus – na urychlení vývoje technologie letadel s nulovými emisemi uhlíku.“

Společnost easyJet byla mezi prvními leteckými společnostmi, které v roce 2022 podepsaly dohodu se společností Airbus, v níž se zavázaly zapojit do jednání o možném předběžném nákupu kreditů na odstraňování uhlíku. easyJet bude mít kredity k dispozici v letech 2026 až 2029. Kredity za odstranění uhlíku bude vydávat partner společnosti Airbus, společnost 1PointFive. Dohoda společnosti Airbus se společností 1PointFive zahrnuje předkupní právo na kredity za odstranění 400 000 tun uhlíku, které budou dodány během čtyř let.

Julie Kitcherová, výkonná viceprezidentka pro komunikaci, udržitelnost a korporátní záležitosti společnosti Airbus, uvedla: „Společnost easyJet je silným zastáncem dekarbonizace, a to jak pro svůj provoz, tak pro celý letecký sektor. Tato dohoda dokazuje ochotu letecké společnosti rozšířit svůj závazek v oblasti ochrany životního prostředí prostřednictvím nabídky společnosti Airbus na zachycování uhlíku. Iniciativy, jako je tato, podtrhují závazek společnosti Airbus k dekarbonizačním řešením pro náš průmysl a ke spojování leteckých společností a průmyslových subjektů ze všech odvětví s cílem vybudovat udržitelný letecký ekosystém.“

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků