Britský průmysl ohrožuje nedostatek čipů díky kontroverznímu rozhodnutí vlády

Nejčtenější

„Vláda vystavuje britský průmysl riziku tím, že nepřijala opatření na podporu polovodičového průmyslu” uvedl Darren Jones, předseda výboru pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii.

Výbor uvedl, že Británie by měla spolupracovat se Spojenými státy v rámci jejich zákona CHIPS a navázat spolupráci s Tchaj-wanem, který je největším světovým výrobcem pokročilých čipů.

Podle skupiny zákonodárců musí Velká Británie podpořit svůj polovodičový průmysl, aby získala příchozí investice a zajistila dodávky čipů, které jsou nezbytné pro její průmyslové a hospodářské vyhlídky. Vlády ve Spojených státech a v Evropě investovaly do polovodičů desítky miliard dolarů, včetně výstavby nových výrobních závodů, a to z důvodu jejich celosvětového nedostatku.

Británie však nezveřejnila svou slíbenou strategii pro toto odvětví a riskuje, že zaostane v zajišťování příchozích investic, uvedli zákonodárci v pondělní zprávě.

Nejvýznamnější britskou továrnu na výrobu mikročipů – Newport Wafer Fab – v jižním Walesu loni koupila společnost Nexperia, registrovaná v Nizozemsku a vlastněná čínskou společností Wingtech. Začátkem tohoto měsíce britská vláda nařídila společnosti Nexperia, aby prodala nejméně 86 % svého podílu ve společnosti Newport Wafer Fab s odkazem na riziko pro národní bezpečnost. Zákonodárci ve zprávě uvedli, že po rozhodnutí společnosti Nexperia musí ministři jednat s potenciálními kupci, aby zajistili budoucnost důležitého polovodičového klastru v jižním Walesu.

Společnost Nexperia uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá a v tiskové zprávě uvedla, že je šokována rozhodnutím vlády Spojeného království nařídit odprodej 86 % její továrny na výrobu polovodičových destiček v jižním Walesu. „Společnost nesouhlasí se vznesenými obavami o národní bezpečnost. Dalekosáhlá nápravná opatření, která společnost Nexperia nabídla, aby plně vyřešila obavy vlády, byla zcela ignorována. Vláda Spojeného království se rozhodla nezahájit se společností Nexperia smysluplný dialog a ani nenavštívit pracoviště v Newportu.”

Více než 500 zaměstnanců v Newportu také vyjádřilo své vlastní významné obavy z takového odprodeje – „vláda se je údajně rozhodla nevyslyšet a místo toho přijala toto rozhodnutí, které zcela zbytečně ohrožuje živobytí jich a jejich rodin, stejně jako více než 100 milionů liber z peněz daňových poplatníků.”

Nexperia nyní napadne toto nařízení a udělá vše pro to, aby továrnu udržela a ochránila své zaměstnance v jižním Walesu.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků