0Kč

Žádné produkty v košíku.

Bundeswehr po problémech s provozem pozastavuje nákup bojových vozidel pěchoty Puma

Německo nebude prozatím nakupovat další BVP Puma, dokud se neprokáže jejich spolehlivost, uvedla v pondělí ministryně obrany Christine Lambrechtová poté, co bylo několik těchto vozidel vyřazeno z provozu během nedávného vojenského cvičení.

„Nedávné poruchy bojového vozidla pěchoty Puma jsou velkou komplikací,“ uvedla Lambrechtová v prohlášení a dodala, že si vyžádala zprávu o této záležitosti do konce příštího týdne. Akcie společnosti Rheinmetall (výrobce zmíněných tanků) po tomto oznámení klesly o 7 %. „Naši vojáci se musí spolehnout na to, že zbraňové systémy budou robustní a stabilní i v boji,“ uvedla Lambrechtová a zároveň ujistila spojence v NATO, že se mohou i nadále spolehnout na to, že Berlín bude od roku 2023 plnit své závazky v oblasti připravenosti v rámci společných úkolových uskupení. Německo v důsledku války na Ukrajině slíbilo zvýšit výdaje na obranu a modernizovat armádu, přičemž vláda kancléře Olafa Scholze v letošním rozpočtu uvolnila na investice do obrany 100 miliard eur (106,10 miliardy dolarů).

Časopis Spiegel o informoval, že 18 tanků Puma určených pro společné úkolové uskupení NATO velmi vysoké pohotovosti v příštím roce nebylo provozuschopných poté, co se během cvičných střeleb objevily problémy.

Puma měla ve výzbroji nahradit již zastaralé Mardery a začala být vyráběna v roce 2009. Je světovou špičkou z hlediska balistické ochrany posádky. Je vybavena automatickým kanónem Mauser MK 30-2 v excentricky usazené věži, která je na levé straně stroje. Řidič i střelec mají k dispozici displeje pro zobrazení ze zaměřovačů ve věži a další informace předávané vozidlovým informačním systémem.

V prohlášení německého ministerstva obrany se uvádí, že cílem je uvést tanky Puma do provozu co nejdříve. Mezitím bude německá armáda Bundeswehru od 1. ledna používat tanky Marder, předchůdce modelu Puma, což mluvčí ministerstva označil za „záložní řešení“.

Společnost Rheinmetall ani KMW se k problémům s modelem Puma nechtěly vyjádřit.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků