Studie o klimatu, kterou vypracoval berlínský Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change (MCC) přinesla zajímavé zjištění. Za posledních deset let došlo ke snížení nákladů na solární energii o 87 procent.
Tento výrazný propad cen má obrovské důsledky pro budoucnost světové energetiky. Vědci z institutu totiž tvrdí, že by to mohlo výrazně urychlit celosvětový přechod na zelenou energii a učinit jej finančně životaschopnějším, než naznačovaly dřívější odhady. Felix Creutzig, který vede tým MCC pro využití půdy, infrastrukturu a dopravu a je hlavním autorem této studie, ke zprávě uvedl: „Některé předpovědi dokonce naznačují, že do roku 2050 by solární technologie mohla zcela – a za přijatelnou cenu – uspokojit celosvětovou poptávku po energii spolu s ostatními obnovitelnými zdroji energie.“
Za vše může technologický pokrok
K postupnému poklesu cen solárních panelů přispěl technologický pokrok, rostoucí výroba a úspory z rozsahu. Díky tomu jsou nyní solární panely celosvětově dostupnější jak pro domácnosti, tak pro komerční spotřebitele. Zlepšená účinnost solárních panelů vedla k efektivnější přeměně solární energie na elektrickou energii, což přispělo k jejich cenové dostupnosti.
Podle zprávy se také významně snížila cena systémů na skladování energie. Jde zejména o úložiště, která využívají lithium-iontové baterie. Cena s v tomto případě dramaticky snížila právě díky vývoji v oblasti bateriových technologií a také rostoucí popularitě elektromobilů.
Integrace technologií skladování energie do rozvodné sítě navíc přispěla ke zvýšení jejich životaschopnosti. Tato integrace umožňuje záložní napájení, vyrovnávání zátěže a snižování špiček, čímž se systémy skladování energie stávají ekonomicky konkurenceschopnějšími.
„Jsme svědky technologického pokroku, zvýšené konkurence i většího zájmu o obnovitelné zdroje, které nadále formují energetické prostředí. Podle prognózy můžeme očekávat, že tarify na solární elektřinu i ceny za skladování energie se udrží v trvalém poklesu,“ uzavřel Creutzig. T