V segmentu hydraulických systémů a komponentů je společnost ARGO – HYTOS jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu. Je také lídrem v inovacích v této oblasti, a tak není divu, že právě v této době přináší na trh novinku v podobě chytrých hydraulických agregátů SMART HPU. O specifikách a výhodách tohoto řešení jsme si povídali s manažerem prodeje pro Českou republiku Petrem Schiefertem.
Představte nám vaši produktovou novinku
Nabízíme našim zákazníkům nové řešení v podobě chytrých hydraulických agregátů. V angličtině mají označení SMART HPU. Jedná se o hydraulicko-elektrický systém s vlastním řízením, které je doslova ušité na míru aplikaci. Jeho princip spočívá v nasazení frekvenčního měniče na agregát, kdy spolu se zpětnou vazbou od tlakového spínače nebo na základě požadavku proporcionálního ventilu vytvoří samoregulační zdroj. Může to na první pohled znít jako normální poskládání komponent, ale rozsáhlost takového systému vyžaduje poměrně precizní součinnost mnoha řemesel.
Jaké jsou přednosti hydraulických agregátů SMART HPU?
Typické přednosti jsou například řízení náběhového proudu motoru, který jinak mechanicky namáhaná elektrorozvody, nastavení limitů průtoku nebo točivého momentu, nebo také reverzní provoz. Na prvním místě je to ale určitě úspora energie a nakládání s ní podle skutečné potřeby.
Jak jste té energetické úspory docílili?
V praxi se nám podařilo snížit instalovaný výkon z 4 kW na 2,2 kW. Zmenšili jsme nádrž o přibližně 40 procent a také jsme zmenšili nebo úplně odstranili akumulátory. Víte, hydraulické agregáty mají jedno úžasné kouzlo, a to odolnost. Hydraulický systém může pracovat na plný výkon doslova non-stop, a přitom ho ale odebíráte pouze, když je potřeba. Nezkracujete životnost komponent víc než při přerušovaném chodu. Jediný problém je, že musíte platit všechnu spotřebovanou energii. Takto nadimenzovaný zdroj sice splňuje všechna přání zákazníka, ale není to příliš „zelené“. Naším úkolem je najít rezervy a optimální řešení, jak zamezit zbytečné spotřebě energie. To se nám u agregátu SMART HPU podařilo například i tím, že jsme spojili přednosti malých a velkých hydraulických systémů.
Jak se vám to podařilo?
Hydraulické systémy se projektují několika tradičními způsoby a není tajemstvím, že jedním z hlavních kritérií jsou pořizovací náklady. Když máte agregát s malým výkonem, tak u něj nechá- me v případě přebytku mařit výkon přeměnou v teplo, a plochou nádrže ochlazujeme do okolí. Větším systémům sluší akumulátory nebo různé odlehčované zdroje. Nové agregáty SMART umí kombinovat z každého tradičního způsobu to nejvýhodnější. V tom spočívá ta inovace.
Proč se do podobné optimalizace nepustil někdo už dříve?
To je dobrá otázka. Doba se mění a i v našem odvětví se čím dál více objevují požadavky na inovace systému. Dříve tento proces mohla brzdit cenová dostupnost. Roli mohla sehrát také obava svěřit se elektrickému podsystému nebo zkrátka lpění na tradičních přístupech k používání hydrauliky. S tím, jak se dnes svět zmenšuje a zahraniční výrobci strojů sahají po chytřejších řešeních, tento trend se rozvíjí i u nás v Čechách.
Můžete popsat nějaký konkrétní produkt z oblasti chytré hydrauliky?
Ano, mohu uvést jeden dobrý příklad, kterým je upínání materiálu ve stroji. Tradiční pohled na dlouhodobé držení tlaku nabízí využití akumulátoru. Aplikace s přesně řízeným proporcionální redukčním ventilem a s tolerancí desetin baru, může být ale náchylná na změnu tlaku při průběžném dobíjení akumulátoru, a hlavně na zvýšení vyprazdňovací schopnosti akumulátoru.
Nové zařízení je, pro splnění zadaných podmínek, provozováno trvale v chodu a během obrábění je v nejnižších provozních otáčkách. Po dokončení obráběcích prací a odepínání obrobku zvýšíme otáčky motoru, zvýšeným průtokem umožníme rychlou výměnu obrobku. Zcela jsme tímto řešením odstranili pulzování v systému po celou dobu provozu. Agregát jsme vybavili motorem se zhruba polovičním výkonem, než jaký by byl potřeba při spínaném zdroji. Zákazník nakonec obdrží ucelený zdroj, připravený k zapojení do sítě a s naprogramovaným způsobem provozu.
To je to tak jednoduché?
Tak jednoduché to není, uvedený příklad jednoduchý sice je, ale pro optimalizaci větších systému je nezbytná spolupráce se zákazníky, s konstruktéry a programátory. Právě spolupráce se zákazníky a podpora nového způsobu provozování hydrauli- ky je klíčová a klade vysoké nároky na odbornost druhé strany – tady vzniká zákaznické know-how. U rozsáhlých systémů s mnoha funkčními členy, ať už s černobíle spínanými rozvaděči nebo proměnlivě spínanou proporcionální techniku, je potřeba zapojit do projektu i programátory nadřazených PLC. Jindy je třeba získat zpětnou vazbu od stroje do měniče (např. polohy). Je to výzva pro naše zákazníky, ale veškeré zamýšlené způsoby provozu nebo použití zákazníkům vysvětlujeme do posledního příkazového řádku.
Jak následně ověřujete funkčnost celého systému?
V naší společnosti, konkrétně ve Vrchlabí, disponujeme celou řadou zkušebních agregátů a řídící techniky. O toto chytré železo se stará náš aplikační tým, který vše testuje a vytváří ideální kombinace. Funkčnost samozřejmě ověřujeme tak, aby zákazník dostal plně funkční a spolehlivý produkt.