0Kč

Žádné produkty v košíku.

Rozhovor s panem Luďkem Lhotkou ze společnosti Efaflex

Naposledy jste Světu průmyslu poskytl rozhovor v roce 2017. Co zásadního se ve Vaší společnosti za tu dobu událo?

Od té doby, kdy jsme spolu mluvili naposled, jsme udělali další kroky, které by se daly rozdělit do dvou oblastí. První byly výraznější investice do areálu v podobě výstavby nové skladovací a výrobní haly. Významně jsme rozšířili infrastrukturu, jako silnice a parkoviště pro kamiony. Druhou byla část technologického vybavení. Nakoupili jsme nová obráběcí centra, nové lisy na výrobu lamel, nové technologie na kompozitní materiály a jejich lepení.

Rozrostl se za tu dobu Váš sortiment?

Naše společnost je technologickým lídrem v oblasti průmyslových a rychloběžných průmyslových vrat. V tomto odvětví jsme od té doby uvedli na trh osm nových produktů. Pustili jsme se mimo jiné do zcela nového segmentu vrat určených pro robotická pracoviště a ochrany strojů a zařízení, což se momentálně hodně skloňuje v důsledku robotizace výroby. Mezi naše významné zákazníky patří BMW, Audi, VW, ŠKODA AUTO a další automobilky, se kterými jsme spolupracovali na vývoji nové vratové techniky určené pro tato pracoviště, aby byla vybavená i elektronicky tak, abychom je mohli standardizovat ve smyslu možnosti nasazení vrat v rámci různých závodů a technologií a mohla být ovládána nadřazeným systémem. 

Expandovali jste v podobě výroben, zastoupení v cizině apod.?

EFAFLEX je německá firma sídlící v Bavorsku mající osm dceřiných společností po Evropě, nicméně v Čechách je jediná s vlastním výrobním závodem pro celý koncern. Takže se u nás vyrobí cca 95 % pro veškerý export, přičemž zbývajících 5 % zaobírá poptávka v ČR, což je od roku 2017 stejné.

Váš export činí 95 %. Jakým způsobem se Vás dotkly uzavírky spojené s COVID-19?

Uzavírky se nás sice dotkly, ale nejednalo se o nic zásadního. Z pohledu obratu jsme propadli cca o 13 %. Příčinou může být i to, že jsou naše produkty určeny pro všechny typy průmyslu. Od automobilového, strojírenského, po chemický, potravinářský a farmaceutický vyžadujícího vrata do čistých prostor. Tyto uzavírky se nedotkly všech odvětví průmyslu najednou, a tak jsme zaznamenali pouze nízký propad.

Jak se COVID-19 podepsal na vašem provozu z hlediska personalistiky?

Díky nižšímu propadu a nastavení určitých vnitřních opatření jsme v letech 2020 a 2021 nemuseli propustit žádné zaměstnance. Samozřejmě v případech přirozeného úbytku při odchodu do důchodu jsme zaměstnance nenahrazovali, ale ty aktivní jsme udrželi a za to jsme byli opravdu velmi rádi, i když jsme museli upravovat formy pracovních dob, kdy například některé dny byly zkrácené.

Jak se vás dotýká konflikt na Ukrajině. Proměnila se nějak vaše nabídka, její poměr, či struktura zákazníků v rámci všech vašich společností?

Nepřímo nás situace ovlivnila akorát z hlediska dodávek některých materiálů, například železa, jinak se nás nedotkla. Nejsilnějším trhem je pro nás Evropa. V roce 2021 se nám podařilo vrátit se na předcovidová čísla obratu, přičemž v letošním roce předpokládáme, že bychom měli zase růst. Struktura zákazníků se nezměnila. Automobilový průmysl byl částečně poznamenaný, ale ani v něm nedošlo k nijak zásadnímu přerušení investic do vybavení a stavby budov či hal. 

K tomu se trochu váže i energetická krize, která začala nabírat na obrátkách již před konfliktem na Ukrajině. Vaším hlavním sortimentem jsou rychloběžná průmyslová vrata, jejichž hlavní funkcí je rychlé a bezpečné otevírání/zavírání, které přináší enormní a v rámci závodu rychlou a dostupnou úsporu tepla a energie. Vzhledem k tomu, že ceny energií v posledních měsících násobně vzrostly, zaznamenáváte i násobně větší poptávku?

Ano, přesně tak! Toto téma je dnes skloňováno pomalu v každých televizních zprávách. My osobně jsme zaznamenali skoro 300 % nárůst cen pouze za elektřinu. Hlavním cílem a výhodou našich rychloběžných vrat je právě schopnost ušetřit zákazníkům výdaje za vzrůstající ceny energií díky rychlému zavírání a otvírání. Zejména u vytápěných hal dochází k významným úsporám nákladů spojených s vytápěním a díky tomu vnímáme citelný nárůst zakázek. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak rychle ušetřit. Skoro nikdo si nemůže dovolit omezit výrobu z důvodu, že je drahý plyn. Všichni se snaží najít úspory rychle a efektivně, a právě instalace rychloběžných vrat je jedna z možností, jak jich rychle a za dostupnou cenu dosáhnout. 

Dalším plusem je také schopnost zachování ideálních teplot na pracovištích náchylných na jejich kolísání. A v neposlední řadě i zkvalitnění pracovního prostředí pro zaměstnance. Obzvlášť v zimních měsících zaměstnanci, kteří často pracují poblíž vrat, ocení menší tepelné úniky.

Český průmysl se dlouhodobě potýká s nedostatkem odborných pracovníků a lidí ochotných pracovat ve výrobě. Možná i tento fakt přispěl ke zvýšené pozornosti zaměstnavatelů na kvalitu prostředí pracovišť. Rychloběžná vrata se schopností předcházet velkým únikům tepla v zimních měsících se zdají jako jednou z vhodných cest, jak tomu vyjít vstříc.

Ano, situace na trhu práce není vůbec jednoduchá. Očekávalo se, že během covidu výrazně poroste nezaměstnanost, což se nenaplnilo. Dnes jsme na kvótě nějakých 2 %, což je minimum, pohybující se pod přirozenou nezaměstnaností. Lidé si dnes mohou skutečně vybírat a firmy se k nim musí chovat velmi slušně a hýčkat si je, aby u nich zůstali. To se netýká pouze peněz a mezd, ale právě i nastavení podmínek na pracovištích pro zaměstnance tak, aby v té firmě pracovali rádi a cítili se tam dobře.

My osobně tento problém na trhu vidíme sami, ale zatím jsme nepocítili problémy s nábory. V minulosti jsme používali agenturní pracovníky, jenže postupem času jsme zaznamenali, že jsou jejich kvality horší a horší. Rozhodli jsme se proto, že si vybudujeme vlastní základnu. Před deseti lety jsme tedy veškeré agenturní spolupráce ukončili a nabrali jsme vlastní lidi. Tím, že nepropouštíme, plynule rosteme a přibíráme ročně pouze jednotky nových zaměstnanců, se nám tato místa daří naplnit často na doporučení stávajících zaměstnanců, nebo lidmi z okolí, kteří nás znají. Pokud bychom měli ale najednou nabrat 40 lidí, tak bychom měli s největší pravděpodobností podobný problém jako jiné firmy.

Vaší specializací byla vždy schopnost navrhovat a vyvíjet produkty šité přímo na míru zákazníka. Daří se Vám toto stále držet? Stalo se vám někdy, že byste museli zákazníka odmítnout?

Pokud se bavíme o našem odvětví průmyslových vrat, tak se nám stává velmi zřídka, že bychom někoho odmítli, jsou to jednotkové případy. EFAFLEX je typicky zakázková výroba. Otvory do hal zákazníků nejsou typizované, či standardizované, tudíž náš produkt děláme na milimetry dle zadání investora. Do asi 30 % vyloženě nestandardních ze všech našich zakázek jsme zvyklí nadále implementovat ještě další speciální požadavky zákazníků. To nám přináší spousty nových úspěchů v našem oboru.

Naší výhodou je portfolio čítající na 65 typů vrat, které pokrývá významnou část možných potřeb všech našich stávajících i budoucích zákazníků a každý další speciální požadavek už je pro nás potom často detailem.

Proměnil se z vašeho hlediska nějak zásadně trh za posledních pět let?

Cítím, že se trh proměnil. Stejně jako se proměnil trh s telefony, který přešel na mobily, se postupně mění i trh v našem oboru, který do nedávna používal výhradně pomaloběžná sekční vrata. V současné době osazují i malé provozy své haly a dílny rychloběžnými vraty. Dokonce i některá zemědělská družstva se rozhodla pro naše rychloběžná vrata. 

Na Vašich internetových stránkách zmiňujete garanci až 250 000 cyklů za rok, je to pravda?

Ano, naše vrata jsou konstruovaná na to, že je budete po celý rok nepřetržitě otevírat a zavírat každé tři minuty, abyste tohoto počtu cyklů dosáhl.

Jak takové odolnosti dosahujete?

V první řadě je na místě zmínit naši zkušenost. Garantujeme životnost minimálně 15 let. Běžně jsme zvyklí, že máme u zákazníků zabudovaná vrata, která tam jsou přes 20 až 25 let. Vlastníme taková, která jsou u nás už od roku 1999, kdy jsme vybudovali první halu.

Jakou budoucnost věštíte v rámci situace vaší společnosti? Plánujete nějaké novinky?

Upřímně ji momentálně odhadujeme jako zářnou. Vidíme velký potenciál na trhu u nás i v jiných zemích. Díky tomu, že jsme silnou společností, vidíme obrovský potenciál našeho rozvoje.

Samozřejmě se nemůžeme zastavit a říct si, že máme všechno vyvinuté a že jsme s tím pro nastupující dobu spokojení. Nepřetržitě pracujeme na vývoji, vymýšlíme nové věci. Momentálně jsme uvedli do provozu nový systém, kdy jsou námi zabudovaná vrata schopná hlásit poruchy k nám na centrálu, sčítávat a evidovat stav. Pracujeme na rozvoji a nespíme ani ve výrobě. Plánujeme další výstavbu hal, obnovu technologií a uvádění nových do provozu. 

Máme spoustu práce, spoustu nápadů. Baví nás to a vidíme v tom smysl… takže tak vidíme svoji budoucnost!

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků