0Kč

Žádné produkty v košíku.

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a regenerací přírody, říká Ing. Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerbergeru.

Pro Vaši společnost je klíčová udržitelnost, kterou podporujete formou ESG projektů. Co si pod tím můžu představit?

ESG projekty se týkají zlepšování přírodních podmínek v okolí našich závodů. Konkrétně se jedná o vytváření akčních plánů pro zvýšení biodiverzity na našich výrobních závodech v Jezernici a Hranicích na Moravě. Společně se zástupci z Mendelovy univerzity provedeme audit lokality a stanovíme si, jak v ní vytvořit lepší podmínky pro rozšíření živočišných druhů. Součástí je i vysazování keřů a stromů tak, nabychom umožnili lepší životní prostředí ptákům a zároveň abychom odstínili naše výrobní závody od obcí, kde se závody nachází.

Další otázkou je zemědělská půda, která je v dnešní době velmi intenzivně obdělávána a vytěžována, biologický materiál se z ní vytrácí. Z tohoto důvodu se snažíme definovat způsob hospodaření na našich pozemcích tak, aby způsob obdělávání zemědělské půdy a jejího využití umožnil zvýšení její kvality. Má to i další efekt. Z mnoha studií napříč světem vyplývá, že půda je schopna vázat uhlík, tudíž právě tato činnost může být jedním ze způsobů, jak snižovat uhlíkovou stopu na naší planetě. Jelikož je naše společnost zaměřena to, abychom byli uhlíkově neutrální, je to pro nás důležité téma.

Současně také uvádíte na trh nové produkty, díky kterým Vaši klienti bydlí ve zdravých a udržitelných domech…

Zaprvé, cihla umožňuje vyrovnávat výkyvy teplot a vlhkostí v obytných místnostech. V době, kdy je zvýšená vlhkost a teplota, cihla akumuluje a naopak v okamžiku, kdy je sucho, nebo se teplota snižuje, vytváří uvnitř místnosti stabilnější klima. V porovnání například s jinými konstrukcemi, kdy se materiály mohou rychleji zahřívat a opět rychle zchladnou. Druhým aspektem je, že se bavíme o čistě přírodním materiálu. Ten není potřeba nijak konzervovat proti plísním, škůdcům, hmyzu. Neemituje tedy žádné škodlivé látky do ovzduší. Prostředí v bytě je postavené na čistém přírodním materiálu

Podporujete v rámci ESG i projekty zaměřené na sociální odpovědnost?

Ano. Například pro vznikající dětský hospic v centru Cibulka v Praze jsme dodali střešní krytinu v hodnotě téměř 3 milionů korun. Druhým příkladem je centrum Bazalka pro mentálně postižené spoluobčany v Českých Budějovicích, kterému jsme darovali materiál cca v hodnotě dvou milionů korun. Také v rámci společenské odpovědnosti podporujeme v lokalitách, kde jsou umístěné naše výrobní závody, různé (např. sportovní) aktivity místních organizací. Říkáme jim “Desatero dobrého souseda”. Od počátku válečného konfliktu na Ukrajině se naše podpora týká i zaměstnávání ukrajinských uprchlíků v rámci municipalit, kde jsme aktivní.

Poměrně nedávno jste začali nabízet konfigurátor domů. Zajímalo by mě, co vše si může s jeho pomocí zákazník vypočítat a zjistit?

Konfigurátor je v podstatě prvním krokem pro každého, kdo přemýšlí o tom, že by si chtěl postavit dům. Je to nástroj, který zreální úvahy, představy, sny a přání zákazníka do konkrétnějšího výstupu, který potom lze použít jako zadání pro projektanta. V konfigurátoru si definujete velikost, počet místností, typ oplocení pozemku, technické vybavení a řadu dalších parametrů a algoritmus, napojený přímo na cenovou soustavu, vám během chvilky vypočítá, kolik by takový vysněný dům mohl stát. Mohu říct, že konfigurátor se u zákazníků těší velké oblibě. Množství návštěv a konfigurací nás samotné velmi mile překvapil.

Jak byste reagovali, kdyby došlo k odstávce plynu?

Naše výroba je stoprocentně závislá na dodávkách plynu. K našim zákazníkům se chováme férově, a proto také chceme, aby věděli, že v případě, že dojde z jakéhokoliv důvodu k zastavení dodávek plynu, budeme muset zastavit naši výrobu a nebudeme schopni dodávat naše produkty v avizovaných termínech a cenách. (ps)

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků