0Kč

Žádné produkty v košíku.

Alternativa v Teplárnách Brno? Proč ne! Sklízí úspěchy.

EKOtelnu Tepláren Brno na jednom ze sídlišť zdobí „křišťálový komín“. Právě loňská rekonstrukce jednoho z lokálních zdrojů, který brněnská společnost doplnila o nové technologie, totiž získala ocenění Teplárenského sdružení ČR Projekt roku 2021 v kategorii Rozvoj a využití kogenerační výroby tepla a elektřiny a obnovitelných a druhotných zdrojů energie.

Starší kotelna na Jihomoravském náměstí v brněnské části Slatina tak nyní vyrábí teplo ze zemního plynu, ale i dvěma tepelnými čerpadly, která jsou poháněna „zelenou energií“ z fotovoltaické elektrárny instalované na střeše objektu.

Vše je doplněné malou bateriovou akumulací a akumulační nádrží na teplou vodu. Z bateriového úložiště se čerpá elektřina i pro dobíjecí stanice elektromobilů u budovy. Cílem projektu EKOtelny bylo využít v maximální míře potenciálu sluneční energie dopadající na střechu objektu se 79 solárními panely pro výrobu elektřiny a její spotřeba pouze v místě. Tepelné čerpadlo slouží k předehřevu vody, kterou dohřívají na provozní parametry plynové kotle.

Po podzimní razantní změně ceny elektřiny je tepelné čerpadlo provozováno pouze v období s maximálním slunečním svitem a zpracovává přebytky elektrické energie nespotřebované v EKOtelně (trvalý chod tepelného čerpadla by zhoršil ekonomiku provozu kotelny). „Na větší využití alternativních zdrojů se soustředíme už delší dobu. Letošní události jen potvrdily, že eliminace závislosti na zemním plynu je dobrá cesta,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Také z toho důvodu plánují Teplárny Brno na střechách svých kotelen a výměníkových stanic vybudovat letos dalších třicet fotovoltaických elektráren a stejný počet příští rok. Solární elektřina by měla z třiceti procent pokrývat spotřebu kotelen a výměníkových stanic, což zlevní výrobu tepla a teplé užitkové vody. Zelenou elektřinu teplárny nabídnou také svým koncovým zákazníkům.

Kromě fotovoltaiky rozvíjejí Teplárny Brno své aktivity i v jiných oblastech. Do roku 2030 například po dohodě s městem Brno hodlají vybudovat nejhustější síť dobíjecích stanic pro elektromobily v moravské metropoli. Vloni jich postavily dvacet, do roku 2030 jich plánují spustit na 300. I tento projekt ocenilo Teplárenské sdružení ČR titulem Počin roku 2021.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků