0Kč

Žádné produkty v košíku.

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žáruvzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.

Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám je přiblížit?

Naše společnost je výrobcem žárovzdorných materiálů. V tomto oboru jsme (vč. Evropy) celosvětovým exportérem i na trhy nejvyspělejších zemí jako je Japonsko, Čína, USA; zastoupení máme v podstatě na každém kontinentu. Co se týče konkrétních oborů – dodáváme zejména do koksárenského, sklářského, a hliníkárenského průmyslu. Dále například do průmyslu zaměřeného na výrobu oceli a cementu. Kromě toho vyrábíme v poměrně velkém množství materiály do akumulačních agregátů, zejména do akumulačních kamen, kde se bavíme o objemech větších jak deset tisíc  tun. Produkujeme různé druhy malt a tmelů pro aplikace žárovzdorných výrobků, dále šamoty do kamen a kotlů a v neposlední řadě i speciální keramické komínové vložky s vysokou životností určené pro komínové systémy rodinných domů. Rozsahem produkce komínové keramiky se řadíme mezi největší výrobce tohoto sortimentu v Evropě.

V současné době světem otřásá energetická krize podpořená konfliktem na Ukrajině. Jak se vás to dotýká? Museli jste upravovat váš sortiment, změnila se poptávka?

Toto je pro mě v tuto chvíli jedno z těch nejsložitějších témat. V rámci otázky týkající se evropské politiky Green Dealu si nejsem jistý, zda i pro konkurenty v Asii a Indii budou někdy platit podobná pravidla. Mezi produkty, které odchází mimo Evropu, patří hlavně výrobky na bázi šamotu a dinasu. Mám obavy o budoucnost, ale těžko odhadovat další politiku Evropské unie, i když cítím trochu skepsi. V případě výrobků určených pro trh Evropské unie, kde platí férová pravidla pro všechny, je naším největším sortimentem oblast komínových vložek, kde si klademe ambice stát se největším evropským výrobcem. Dalším je také magnetit spadající do oblasti akumulačních kamen. Momentálně zažíváme obrovský „boom“ šamotů pro krby a kamna.

Evropa je vystrašena krizí na Ukrajině a registruji, že nynější poptávku nestačíme ani kapacitně pokrýt, protože si lidé díky stavu politicko-energetické situace začínají ve velkém nakupovat kamna, do kterých dodáváme komponenty. Těžko odhadovat, zda to je pouze přechodná situace. To samé platí i v případě komínových vložek. I když je nyní trend topit si doma vlastním dřevem, nese to s sebou neblahý vliv na ekologii.

Jakým způsobem se vás dotklo samotné zdražování na poli energetiky?

Jsme firma mající obrat v řádu 1,5 miliardy Kč. V srpnu loňského roku jsme si udělali analýzu, kde jsme došli k závěru, že abychom přežili, tak budeme muset někde pokrýt zvýšené náklady z důvodu zdražování o 150 milionů korun (tj. 10 % našeho obratu). Mezitím se ovšem situace ještě jednou vyhrotila, takže dnes to je zhruba 230 milionů Kč.

Vy nabízíte studentům finanční podporu. Má tento program úspěch? Nabíráte poté studenty například ve formě stáží?

Ano. Vlastníme smluvní vztahy se dvěma středními školami. Uvědomujeme si, že jádro problémů s lidskými zdroji se nachází především v oblastech nižšího managementu a dělnických profesí, a řekli jsme si, že by bylo dobré to změnit. Děti navštěvující tyto školy od nás při zahájení a během studia dostávají „kapesné“ 500 Kč měsíčně bez jakékoliv smlouvy či závazku, přičemž tato částka v dalších školních letech narůstá na základě prospěchu až do výše 3.500 Kč. Zpětně bych řekl, že to mělo velice pozitivní efekt. Mnoho nadaných absolventů k nám nastoupilo, nadále provozujeme stáže a možnost brigád. V obou našich hlavních závodech ve Svitavách a Velkých Opatovicích to funguje, i když se bavíme o jednotkách lidí ročně. Nicméně pro naši primární potřebu nahrazení zaměstnance odcházejícího do důchodu je to naprosto dostatečné.

Vaše podpora studentů je svým způsobem risk, kdy si nemůžete být jistí, že k vám absolventi nakonec nastoupí. Jak s odstupem času tuto strategii hodnotíte?

Z naší strany se samozřejmě o riziko jedná, nicméně se tak dostáváme do povědomí středních škol jako významný zaměstnavatel a díky tomu pozorujeme, že to smysl má. Jiný problém v současné době vzniká z hlediska neochoty lidí vykonávat těžkou fyzickou práci, a to zejména v nočních hodinách. I když to suplujeme v podobě jedněch z nejlepších platů v širokém okolí, není to nijak oblíbené. Z hlediska personalistiky je toto naší největší překážkou.

Vzhledem k současné politické situaci a vývoji na trhu energetiky, jakým směrem predikujete svou budoucnost? Můžeme se z vaší strany těšit na nějaké novinky?

Momentálně se zabýváme vývojem produktů, které nebudou ve výrobním procesu spotřebovávat takové množství plynu. Přehodnotili jsme plán výzkumu a snažíme se dělat materiály s nižší spotřebou. Ústředním motivem je teď pro nás výroba akumulačního materiálu, jenž by nevyžadoval výpal v pecích a dal se vyrobit na bázi chemie apod. Osobně si myslím, že všechny tzv. alternativní (solární) zdroje svou energii musí někde ukládat, což s sebou nese další starosti, a tak výrobek typu akumulačních kamen vzhledem ke stávající situaci bude mít perspektivu. V oblasti komínových vložek bychom chtěli dosáhnout nejvyšší certifikace v Evropě, abychom se stali lídry, kteří určují tón a míru kvality.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků