0Kč

Žádné produkty v košíku.

Exoskelet v průmyslu a stavebnictví

Již v mnoha odvětví prostupuje robotizace. V budoucnu lze předpokládat, že nemine ani tradiční obory jako je stavebnictví, kde usnadní a zefektivní či dokonce zlevní mnoho činností. Mimoto v následujících několika letech bude proto běžné vidět na stavbách „jiné dělníky,“ kteří budou mít robotické obleky tzv. exoskelety, díky kterým pak získají mnohem větší sílu. 

Nejde ani tak o přelomovou technologii, přesto vyrobit dobře fungující robotický exoskelet je docela oříšek. Jednoduše řešeno: exoskelet je vnější zařízení, které podporuje, pokrývá a chrání svého uživatele, přičemž navyšuje jeho sílu a výdrž. Občas ho lze zařadit do kategorie wearable technologií. U nejzákladnějších typů je tvořen z pružin a tlumiče. Zato u pokročilejších je poháněn baterií, řídí se přes počítač a má i vlastní motory či hydrauliku.

Jeden takový model se prodává za 45 tisíc dolarů, nicméně, podle rozvoje světových ekonomik, je možné brzké snížení ceny. Dokonce někteří odborníci nepochybují, že se jednou budou prodávat v obchodech s elektronikou. Obecně ale prodeje exoskeletů neustále rok od roku vzrůstají.

Pro aktivitu zad, ramen i kolen nabízejí některé exoskelety úlevu až o 50 procent. Co se týče u rukavic, tak nezapomeňme zmínit společnost Bioservo, kdy jejich výrobky zvyšují sílu až o 20 procent. Nositel je pak díky takové technologii daleko silnější a vytrvalejší. Vlivem neustálého vývoje se daří vytvářet nové materiály, které jsou menší a umožní tak pohodlné používání. 

První průmyslový model

Co pro některé může být problém, pro americkou firmu Sarcos Robotics může být uskutečněná výzva. Společnost již nějakou dobu na vylepšování hi-tech obleků nepřetržitě pracuje a jejich výrobky jsou rok od roku modernější a praktičtější. 

Model Guardian XO Max, je prvním průmyslovým exoskeletem pro celé tělo, navíc s bateriovým pohonem. Paradoxně právě největší překážkou je ta relativně malá baterie, kterou tým inženýrů musel vyřešit. Pro stavařské a další firmy je totiž velkou překážkou počítat s tím, že se takový model musí častěji nabíjet. Nicméně Guardina XO Max má již jasné a funkční řešení, které bez nabití vydrží až 8 hodin, což by mohlo odpovídat zhruba jedné pracovní směně. Mimoto je celý produkt navržený tak, aby případě potřeby šla baterie jednoduše vyměnit, takže není potřeba ani dobíjecí kabel, stačí vložit náhradní baterie. 

Opomenout nesmíme ani nejdůležitější inovaci, a to, že dokáže unést až dvacetkrát více.  To znamená, 90 kilogramů bude rázem nositelům připadat jen jako 4,5 kilogramu. Právě tolik má člověk s nasazením obleku unést. U nižšího modelu je to pouze 35 kilogramů. Další výhodou je, že při manipulaci nedochází k žádné prodlevě a robotický exoskelet reaguje přesně tak, jak se člověk hýbe. Prim hraje i jeho nasazení, které trvá kolem jedné minuty.

Exoskelety v automobilce

Jak jsme již zmínili, velkou výhodou exoskeletu je prevence svalové únavy, i proto je o ně tak velký zájem z velkých firem. Mezi ně patří dokonce i výrobce automobilů General Motors a Fiat. Tím, že svalová aktivita zad, ramen a kolen klesá až o 50 procent, jsou velkým lákadlem pro manažery továren po celém světě. Exoskelety totiž přinášejí vyšší produktivitu u zaměstnanců. A investice se jim pak velmi rychle vrátí. 

Automobilka General Motors navíc nově testuje i exoskeletové rukavice, od již zmíněné firmy Bioservo. Pozadu nezůstává ani Hyundai, která má nové zařízení Hyundai Chairless Exoskeleton (H-Cex), jenž šetří hlavně kolena svým uživatelům. Zaměstnanci tak mohou stát podle potřeby. Exoskelet H-CEX váží jen 1,6 kilogramů, přitom si s ním může sednout kdokoli do hmotnosti 150 kilogramů ve třech různých úhlech. 

Hyundai Chairless Exoskeleton

Výrazná pomoc v medicíně

U exoskeletu se nezapomíná ani na medicínu. Pro ochrnuté může být exoskelet vhodnou alternativou, jelikož dovoluje pohyb, dokonce se experimentálně podařilo propojit ovladače exoskeletu s mozkem člověka. A jak to funguje? Mozková aktivita je z povrchu hlavy snímána podobně, jako když se pořizuje záznam EEG. Signály, které se zachytí jsou následně počítačem dešifrovány a převedeny do povelů pro adekvátní akce exoskeletu. Zařízení, které stojí kolem 70 000 dolarů, umožní lidem ochrnutým na dolní polovině těla chůzi o berlích. Podle potřeby si pak pacient spouští předem naprogramovaný rytmus kroků. Obecně je pro paraplegiky náročná koordinace pohybu v exoskeletu. Nicméně vše vyžaduje trénink, a i u exoskeletu to není jinak.  

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků