Jako investiční ředitel, který rozhoduje o investicích do různých průmyslových firem a odvětví, vnímám současný útlum českého průmyslu jednoznačně jako výzvu. Vidíme pokles zakázek a ceny materiálů se rovněž snižují. Přestože se nyní nacházíme v určitém poklesu, jsem přesvědčen, že už na podzim a v průběhu příštího roku bychom mohli zaznamenat obrat k lepšímu. Největším faktorem, který ovlivňuje český průmysl, je pokles poptávky v Evropě, zejména v Německu. Nicméně i v Německu očekávám, že se průmysl ke konci roku začne zotavovat, což by mělo pomoci i nám. Spousta firem nyní vyčkává, co se bude dít, a zda se například sníží úrokové sazby v EU, což by mohlo podpořit investice.
V rámci našeho fondu Thein Private Equity SICAV, podfond Industry, který investuje do strojírenských firem v oblasti energetiky a železniční dopravy, vidím v těchto odvětvích stále značný potenciál pro růst. Železniční doprava bude hrát čím dál tím větší roli, zejména proto, že nákladní doprava přechází ze silnic na železnici kvůli emisním normám. Také se rozvíjí osobní železniční doprava v Evropě. I když růst bude možná pozvolný, je kontinuální. U energetiky vidím podobný trend, kdy se budou realizovat masivní investice do nových zdrojů energie, především směrem k zelenější energii, využití vodíku nebo rozvoje jaderné energie. V těchto oborech vidím budoucnost a věřím, že porostou.
Co se týče výzev v českém průmyslu, na železnici představuje velkou výzvu zavedení systému ETCS. Pro starší lokomotivy a vozidla to může být problém, a ani infrastruktura podle mého názoru na to ještě není zcela připravena. Na druhou stranu, každá výzva skýtá i příležitost. Kdo dokáže nabídnout rozumná řešení pro osazení ETCS na starší vozidla, může z toho velmi těžit. V energetice je obrovskou výzvou transformace od fosilních paliv k čistým zdrojům energie. Já osobně považuji jadernou energii za mnohem efektivnější a stabilnější zdroj než například solární nebo větrné elektrárny. Stavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech je jedním z velkých projektů, které by mohly český průmysl značně nakopnout. Podle mého názoru bychom měli celosvětově více investovat do jaderné energie, protože je to stabilní, čistý zdroj s vysokou účinností.
Do budoucna vidím jako klíčové trendy v českém průmyslu digitalizaci a robotizaci. Firmy, které dokáží tyto technologie efektivně využít, budou mít navrch. Umělá inteligence se stane nedílnou součástí průmyslových procesů, pomůže optimalizovat výrobu a zefektivnit provoz.
Pokud jde o další měsíce, jsem optimista. Očekávám, že ke konci roku se průmysl začne zotavovat a příští rok bychom měli opět růst. Věřím, že se naše ekonomika vrátí k většímu růstu, a to nejen u nás, ale i v celé Evropě.
Komentuje Filip Budník, investiční ředitel Thein Industry
O Thein Industry
Thein Industry je průmyslově zaměřená odnož investiční skupiny Thein, která buduje své portfolio ze vzájemně se doplňujících strojírenských společností a vytváří tak bezkonkurenční škálovatelnost projektů a služeb v průmyslovém prostředí. Zaměřuje se především na investice v oblasti železniční dopravy, energetiky a chemického a zpracovatelského průmyslu.
Mezi specializace Thein Industry se řadí také vývoj vlastních vodíkových technologií využívaných v oblasti kolejové i silniční dopravy. Do portfolia skupiny patří české společnosti Ponec, Cotring, Top Alulit, Železniční dodavatelská, Hydrogenic Technology a Lokorent Services.
Zdroj: Antenna