0Kč

Žádné produkty v košíku.

Goldman Sachs predikuje, že umělá inteligence zruší 300 milionů pracovních míst

Systémy umělé inteligence, jako je ChatGPT, se rychle rozvíjejí a jejich dopad na trh práce se začíná výrazně projevovat. Podle nedávné zprávy banky Goldman Sachs by generativní umělá inteligence mohla celosvětově ohrozit automatizací přibližně 300 milionů pracovních míst.

Nejohroženější pozice jsou tzv. bílé límečky, tedy administrativní pracovníci. Umělá inteligence se ale prolamuje i do takových oblastí, jako je umění nebo kreativní činnosti.  

Generativní umělá inteligence je typ umělé inteligence, která je schopna generovat obsah v reakci na vstupy od uživatele, a nedávné spuštění systému ChatGPT společnosti OpenAI zaznamenalo prudký nárůst zájmu o tuto technologii. Analýza údajů o pracovních úkolech v USA a Evropě provedená společností Goldman Sachs naznačuje, že přibližně dvě třetiny současných pracovních míst jsou již vystaveny určitému stupni automatizace umělou inteligencí, ale generativní umělá inteligence by mohla v blízké budoucnosti nahradit až čtvrtinu současné lidské práce.

Zvýšení celosvětového HDP o 7%

Přestože potenciál úspor nákladů na pracovní sílu a vytváření nových pracovních míst díky zavádění umělé inteligence je značný, nelze ignorovat její dopad na trh práce. Jako zvlášť ohrožené generativní umělou inteligencí byly označeny právní služby a administrativní pracovníci v USA, ale dopad bude citelný celosvětově.

Navzdory potenciální ztrátě pracovních míst by umělá inteligence mohla zvýšit globální produktivitu práce a podle odhadů Goldman Sachs by mohla nakonec zvýšit roční globální HDP o 7 %. Rozruch kolem umělé inteligence již vedl ke vzniku nových pracovních pozic. Jde například o pozice speciálních inženýrů – textařů, jejichž práce spočívá v psaní textů pro testování chatbotů namísto běžného kódu.

Vlády musí reagovat

Dopad umělé inteligence na trh práce není novým problémem, ale díky rychlosti technologického pokroku je stále naléhavější. S tím, jak se systémy umělé inteligence stávají sofistikovanějšími, se společnosti a vlády musí připravit na dopad na pracovní sílu a přijmout opatření ke zmírnění případných negativních důsledků, myslí si experti z Goldman Sachs.

Vzdělávání a odborná příprava budou mít zásadní význam pro to, aby se pracovníci dokázali přizpůsobit měnícímu se trhu práce, zatímco na podporu těch, kteří v důsledku automatizace přijdou o práci, bude možná nutné zvážit politiky, jako je univerzální základní příjem nebo zdanění robotické práce. Stejně jako u každé převratné technologie bude dopad AI na trh práce komplexní, ale je nezbytné, abychom s ním začali počítat již nyní.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků