Podle agentury Bloomberg se banka JPMorgan Chase údajně stala obětí skandálu, který otřásá světem mezinárodního obchodování s kovy. Ve skladu logistické firmy Access World měly být uloženy niklové cihly v hodnotě zhruba 1,6 milionů dolarů, ve skutečnosti tam ovšem byly bezcenné kameny.
K události došlo ve skladu v nizozemském přístavu Rotterdam společnosti Access World. Její zaměstnanec tam prováděl převážení části z udávaných 54 tun niklu, ale velmi rychle zjistil, že ve skutečnosti ve skladu žádný nikl není, jen bezcenné kamení. Access World ihned vydala prohlášení, že se jedná o „ojedinělý případ“ a nařídila hloubkovou kontrolu skladů. O chybě informovala i Londýnská burza kovů (LME), mezinárodní platforma pro obchodování s nerostnými komoditami, která sklad certifikovala.
Něco se strašně pokazilo
„Něco se na LME strašně pokazilo,“ napsal podle agentury veterán v oboru John MacNamara, generální ředitel společnosti Carshalton Commodities. Trhy s kovy a komoditami událost otřásla.
Nikl je klíčovým materiálem například pro baterie elektromobilů. Obchoduje se s ním na „komoditním trhu“ se surovinami, mezi které patří například káva nebo zlato. Ceny niklu mohou kolísat ze dne na den, proto se s ním obchoduje na „futures“, což je způsob, jak stanovit určitou cenu, za kterou se bude v budoucnu prodávat.
Není to ovšem poprvé, co k podobné situaci došlo. V roce 2021 jeden švýcarský obchodník zjistil, že jeho měď, údajně v hodnotě 36 milionů dolarů, byla ve skutečnosti jen nastříkaná dlažební kostka. Zloději v Turecku jí ve skladu tajně vyměnili za kámen. Ale dali si aspoň tu práci, aby kameny nastříkali barvou, aby vypadaly jako měď měď.