0Kč

Žádné produkty v košíku.

Logistická firma Acces World řeší obří skandál, v jejím skladu měl být nikl za miliony banky JP Morgan, místo toho tam bylo jen kamení

Podle agentury Bloomberg se banka JPMorgan Chase údajně stala obětí skandálu, který otřásá světem mezinárodního obchodování s kovy. Ve skladu logistické firmy Access World měly být uloženy niklové cihly v hodnotě zhruba 1,6 milionů dolarů, ve skutečnosti tam ovšem byly bezcenné kameny.

K události došlo ve skladu v nizozemském přístavu Rotterdam společnosti Access World. Její zaměstnanec tam prováděl převážení části z udávaných 54 tun niklu, ale velmi rychle zjistil, že ve skutečnosti ve skladu žádný nikl není, jen bezcenné kamení. Access World ihned vydala prohlášení, že se jedná o „ojedinělý případ“ a nařídila hloubkovou kontrolu skladů. O chybě informovala i Londýnská burza kovů (LME), mezinárodní platforma pro obchodování s nerostnými komoditami, která sklad certifikovala.

Něco se strašně pokazilo

„Něco se na LME strašně pokazilo,“ napsal podle agentury veterán v oboru John MacNamara, generální ředitel společnosti Carshalton Commodities. Trhy s kovy a komoditami událost otřásla.

Nikl je klíčovým materiálem například pro baterie elektromobilů. Obchoduje se s ním na „komoditním trhu“ se surovinami, mezi které patří například káva nebo zlato. Ceny niklu mohou kolísat ze dne na den, proto se s ním obchoduje na „futures“, což je způsob, jak stanovit určitou cenu, za kterou se bude v budoucnu prodávat.

Není to ovšem poprvé, co k podobné situaci došlo. V roce 2021 jeden švýcarský obchodník zjistil, že jeho měď, údajně v hodnotě 36 milionů dolarů, byla ve skutečnosti jen nastříkaná dlažební kostka. Zloději v Turecku jí ve skladu tajně vyměnili za kámen. Ale dali si aspoň tu práci, aby kameny nastříkali barvou, aby vypadaly jako měď měď.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků