Rozvoj polovodičového průmyslu není jen technologickou ambicí, ale klíčovou otázkou konkurenceschopnosti a bezpečnosti. Právě to bylo hlavním poselstvím dvoudenní konference Czech Semicon Days 2025, která se konala 13. a 14. května v Praze pod vedením agentury CzechInvest.
Během akce se diskutovala nejen Národní polovodičová strategie, ale také konkrétní možnosti, jak se Česká republika může stát důležitou součástí evropského i globálního polovodičového ekosystému.
Polovodiče jako téma geopolitiky i ekonomiky
„Polovodiče, ještě nedávno ukryté v útrobách přístrojů, jsou dnes v centru strategických rozhodnutí,“ uvedl ve své úvodní zdravici Jan Michal, generální ředitel CzechInvestu. Podle něj má Česko silné předpoklady v oblasti výroby, vývoje i vzdělávání technických talentů, a právě na tyto oblasti se má zaměřit nová strategie.
První den konference, který proběhl ve Fantově budově hlavního nádraží v Praze, byl součástí Czech Investment Fora. Mezi řečníky vystoupili například Jiří Drahoš (1. místopředseda Senátu), Tomáš Pojar (poradce premiéra pro bezpečnost), Petr Očko (MPO) nebo Jan Michal. Odpolední blok zaměřený na výzkum a inovace uvedla Jana Havlíková z MŠMT a Václav Kobera z Ministerstva dopravy.
Významným bodem programu bylo představení nové Národní polovodičové strategie mezinárodním hostům z USA, Tchaj-wanu, Koreje, Japonska a Německa.
Přítomnost globálních jmen i českých talentů
Mezi hosty vystoupil mimo jiné prof. Konrad Young, bývalý viceprezident tchajwanské TSMC, Michal Lorenc, viceprezident Českého národního polovodičového klastru, a Jana Drbohlavová, zástupkyně ředitele nově vzniklého Českého polovodičového centra. Všichni zdůraznili, že rozvoj polovodičového průmyslu v Česku je reálný, pokud se propojí výzkumná a průmyslová základna s cílenou podporou státu.
„Česko má předpoklady pro to, aby se stalo významnou součástí evropského polovodičového ekosystému. zásadní bude, zda dokážeme nabídnout stabilní podmínky, připravené regiony a kvalifikované lidi,“ uvedl Ondřej Votruba, výkonný ředitel AFI, hlavního partnera akce.
Druhý den: workshopy, regiony i Tchaj-wan
Druhý den byl věnován specializovaným workshopům, konkrétním investorům a diskusi o regionálním rozvoji. V rámci Czech-Taiwanese Semiconductors Supplier Day se sedm tchajwanských a šest českých firem představilo v sérii jednání s cílem posílit ekonomickou spolupráci a budovat dodavatelské řetězce.
Současně probíhal Czech Semiconductor Ecosystem Day, kde zástupci krajů a měst diskutovali, jak v regionech vytvářet prostředí příznivé pro investice a rozvoj polovodičových firem. Inspirací byly příklady z Phoenixu, Eindhovenu nebo saského křemíkového údolí.
Investoři a podpora zázemí
Program uzavřel Czech Semicon Workshop, který cílil na zahraniční polovodičové firmy. Představena byla legislativa, podpůrné programy, nástroje pro financování investic i možnosti pro zahraniční experty, kteří by se mohli v Česku uplatnit v rámci akceleračních vízových schémat.
Česko má šanci. Ale bez akce zůstane jen strategií
Czech Semicon Days 2025 ukázaly, že o zájem a know-how není nouze. Česko má výbornou startovní pozici. Klíčové teď bude proměnit ambice v konkrétní kroky. Pokud se podaří sladit zájmy vlády, průmyslu a akademické sféry, může se Česká republika stát nejen montovnou čipových zařízení, ale i jejich vývojovým a výrobním centrem.
Pořadatel: CzechInvest
Hlavní partner: AFI – Sdružení pro zahraniční investice
Odborní partneři: Český národní polovodičový klastr, Supply Chain Resilience Center při UK
Zdroj: redakce, CzechInvest