Společnost Global OTEC se sídlem v Londýně představila speciální plavidlo pojmenované Dominique, což je v podstatě generátor tepelné energie z oceánů, který je navržen tak, aby celoročně poskytoval čistý výkon 1,5 megawattu. Uvedení generátoru do provozu se předpokládá v roce 2025, konkrétně v lokalitě u pobřeží Svatého Tomáše a Princova ostrova.
Základní princip spočívá v umístění plavidla v oblasti se značným teplotním rozdílem, obvykle v tropech, kde se teplá povrchová voda setkává se studenou vodou v hloubce. Plovoucí platforma s uzavřeným energetickým systémem využívá k výrobě energie chladicí kapalinu.
Navzdory svému potenciálu se tento způsob výroby elektřiny v minulosti potýkal s problémy s účinností, protože většinu vyrobené energie spotřebovávala čerpadla, která přiváděla studenou vodu na povrch. Je třeba vzít v úvahu také další překážky je však mnoho, od dopadu bouří na plavidla až po biologické zanášení a korozivní charakter mořské vody. Také z ekonomického hlediska čeká tuto technologie nelehký boj, náklady na infrastrukturu a nevyzpytatelné mořské prostředí bránily doposud komerčnímu využití. Někteří experti hovoří o inovačním údolím smrti.
Zatímco cílem Dominique je dodávat energii za vyrovnané náklady na energii mezi 150-300 dolary za megawatthodinu, do budoucna společnost předpokládá, že větší elektrárny sníží náklady až na 50 USD/MWh, čímž by se mohly vyrovnat cenám větrné a solární energie. Cesta k využití obrovského energetického potenciálu tropických oceánů však každopádně představuje běh na dlouhou trať a vyžaduje další technologický pokrok.