0Kč

Žádné produkty v košíku.

TOS Varnsdorf slaví 120 let existence. „Tradice není všechno, zákazníci chtějí okamžitý servis a digitalizaci,“ říká Rýdl

TOS Varnsdorf letos slaví 120 let od svého založení. Tradiční strojírenská firma dnes působí jako globální hráč a má dceřiné společnosti a servisní centra po celém světě. „My si ale přesto uvědomujeme význam našeho regionu, odkud jsme vzešli. Víme moc dobře, co nám region dává, a jsme za to vděční,“ říká v následujícím rozhovoru generální ředitel společnosti Jan Rýdl.

Slavíte 120 let od založení, zkuste vybrat několik hlavních milníků na této vaší dlouhé cestě.

Z naší historie bych vyzdvihl čtyři důležité milníky. První milník rok 1903, což je rok, kdy se ve Varnsdorfu začaly vyrábět obráběcí stroje. Tehdy vlastnil strojírny pan Arno Plauerta, který zhmotnil svou vizi, a my v této tradici pokračujeme. V roce 1950 byl zřízen samostatný podnik TOS Varnsdorf, v té době samozřejmě vlastněný státem. Nosným programem se stala výroba horizontálních obráběcích a vyvrtávacích strojů, lidově řečeno ,,horizontka“, kterou v podstatě vyrábíme stále. Další významný milník byl v roce 1995, kdy proběhla privatizace podniku. Jako poslední bych zmínil rok 2005, kdy jsme založili naši první dceřinou společnost v zahraničí, konkrétně v Číně. Tím jsme začali internacionalizaci naší výroby a intenzivní navazování vztahu se zahraničními partnery.

Slavili jste výročí založení firmy?

Co se týče oslav, říkali jsme si, že pro nás není prioritní oslavovat s našimi zákazníky, ale je pro nás důležité slavit s našimi zaměstnanci a také s regionem, ve kterém působíme. Už v prosinci loňského roku jsme se setkali s celým kolektivem zaměstnanců v místním kině, které jsme si účelně pronajali a měli zde připravené promítání premiéry snímku Vánoční příběh. Bylo to hezké předvánoční setkání, ale současně jsme tím zahájili roční oslavy našeho 120. výročí. Kromě standardních věcí, které děláme každý rok, jako je firemní ples nebo den otevřených dveří, jsme letos udělali i dvě mimořádné akce. Tou první byla instalace velkoplošných panelů, které prezentují naši dlouhou historii. Po domluvě s radnicí jsme je nechali nainstalovat v centru města. Zde si každý kolemjdoucí může přečíst, co se stalo v jednotlivých desetiletích. Vše je doplněno zajímavým obrazovým materiálem. Instalace je zde umístěna od června a potrvá až do října. Největší akcí pak byly v červnu společné oslavy s městem Varnsdorf. Bohatý společenský program probíhal celý týden a vyvrcholil v sobotu 24. června celodenním zábavním programem zakončeným velkým koncertem. Byl to velmi pěkný týden, s panem starostou jsme se shodli, že v podobných akcích budeme pokračovat.

Takže se budete programově více spojovat s městem Varnsdorf?

Určitě. Pro nás je zásadní dát najevo regionu, že je pro nás důležitý. My si velmi dobře uvědomujeme, co nám náš region všechno dává, proto se zde snažíme podporovat i různé sportovní a kulturní akce.

Sledovali jsme reakce lidí na facebooku na různých fórech a musím říci, že to všichni chválili, žádnou negativní reakci jsem nezaznamenal, myslím si, že i lidé to pozitivně oslovilo. Mám z toho dobrý pocit.

Když se budeme ještě bavit o nedávné historii, zde stojí určitě za zmínku covidové období, jak jste si s touto významnou komplikací poradili?

Samozřejmě covid pro nás byl obrovským zásahem do našeho fungování. Museli jsme řešit, že 20 % našich lidí, kteří neustále jezdí po zákaznících, bylo uzemněno a nemohlo vyjíždět ven. Museli jsme pro ně rychle najít novou práci. Výzvou bylo naučit se nově komunikovat s našimi zahraničními partnery. Nemohli jsme například provádět fyzické přejímky našich strojů, nešlo provádět instalace ani poskytovat servis přímo u zákazníků. Museli jsme hledat jiné způsoby a metody.

A povedlo se to?

Ano, ale mnoho věcí jsme začali dělat jinak. Nově jsme komunikovali se zákazníky přes internet, namísto osobních jednání jsme pořádali videokonference, spustili jsme videopřejímky strojů za pomoci fotoaparátu nebo tabletu. Nyní se snažíme využívat virtuální realitu a rozšířenou realitu při servisu našich strojů, kdy za využití speciálních brýlí dokážeme „navigovat“ pracovníka provádějícího servisní zásah pomocí dat zobrazovaných v těchto brýlích. Rovněž rozšiřujeme využití dálkové diagnostiky stavu stroje. Takže z covidu jsme si přenesli spoustu věcí, které používáme a rozvíjíme i dnes.

Realizovali jste v poslední době nějaké investice do výrobních strojů?

V covidových letech jsme investice do strojního vybavení spíše omezili, souviselo to samozřejmě s poklesem zakázek a celkovou složitou situací na globálních trzích. Nicméně vzhledem k tomu, že v letech před covidem jsme každý rok výrazně investovali do naší výrobní základny, omezení investic nás nikterak nepoznamenalo. Uvědomujeme si ale, že investice jsou pro rozvoj firmy klíčové, a proto jsme míru investic opět výrazně navýšili.

Dnes máme například objednané frézovací centrum do haly lehkých mechanik, které nám výrazně pomůže zvýšit produktivitu výroby menších rotačních částí pro stavbu našich strojů. Stroj by měl dorazit v lednu příštího roku a moc se na něj těšíme. Také jsme se pustili do generální opravy našeho stroje pro výrobu vřeteníků, což je pro nás také důležitá investice. Pokračujeme i v digitalizaci firemních procesů, například do digitalizace agendy servisu. Tuto agendu chceme mít plně digitální, aby náš technik měl k dispozici kompletní historii všech servisních zásahů na daném stroji. Stejně tak se digitalizace týká i smluv, faktur a vůbec celého firemního Document Managementu. Udělali jsme navíc jedno opatření, které zvyšuje naši energetickou soběstačnost a současně přispívá k ekologizaci celého provozu.

Tipuji, nějakou fotovoltaickou elektrárnu?

Přesně tak, v současné době probíhá instalace fotovoltaické elektrárny na střeše naší největší výrobní haly doplněné o bateriové úložiště. Chceme tak reagovat na nestabilní ceny elektrické energie a budeme si vyrábět vlastní elektřinu. Jak jsem zmiňoval, je to ekologické a přispíváme ke snížení uhlíkové stopy a koresponduje to s naším celkovým strategickým zaměřením.

Když už je řeč o strategiích, jaké jsou vaše cíle do budoucna?

Najít nové trhy. Vzhledem k situaci v Rusku, ztrátou ruského a běloruského trhu, se musíme orientovat na jiné země. Zajímají nás tedy země, jako je Estonsko, Lotyšsko, Uzbekistán a Azerbajdžán. Za pomoci agentury Czech Trade se snažíme vytipovat vhodné obchodní příležitosti v těchto zemích a najít zde nové obchodní zástupce. Zjistili jsme, že tyto trhy poskytují velmi zajímavý potenciál a mohly by být náhradou za ztracené trhy. Další významnou zemí s obrovským, a námi doposud ne zcela využitým potenciálem, je Indie. V minulosti jsme se snažili významněji proniknout na tento trh, ale nenašli jsme vhodného partnera pro spolupráci. Jsme ale stále přesvědčeni, že tento trh je pro nás skutečně zajímavý, a proto se chceme znovu pokusit navázat spolupráci s vhodnými partery a prosadit se více na tomto teritoriu.

Jak se vám daří v Číně?

Velmi dobře, náš společný podnik ve městě Kunming nám funguje již osmnáct let. Jsme možná jedna z mála českých firem, které dokázaly tak dlouho spolupracovat s jedním čínským partnerem. Poslední dva roky roste objem výroby ve společném podniku, a tak se snažíme spolupráci dále rozšiřovat. V Číně i do budoucna vidíme svoji perspektivu, ale je potřeba říct, že se obáváme možného zhoršení vzájemných vztahů mezi Evropou a Čínou, které by mohly naše plány narušit.

Myslíte, že to nastane?

Nevím, ale už se objevují náznaky na naší politické scéně, že to může být problém. I naši čínští partneři se nás otevřeně ptají, jestli nám v budoucnu bude umožněno v Číně podnikat, což jim bohužel zaručit nemohu. Nicméně neházíme flintu do žita, my chceme v Číně dál úspěšně podnikat.

Jak se vám daří oslovovat potencionální zaměstnance na trhu práce?

Míra nezaměstnanosti je v našem regionu vždy trochu vyšší, než je statisticky pro celou republiku a je tu bohužel také dost lidí, kteří prostě zaměstnání ani být nechtějí. To víme dlouhodobě, proto jsme před sedmi lety založili soukromou Střední průmyslovou školu TOS Varnsdorf.

Vychováváme si zde vlastní studenty a potencionální budoucí pracovníky. Vytvořili jsme klastr firem, které se na chodu školy podílejí. Zařazujeme prvky duálního vzdělávání, kdy praktická část výuky probíhá přímo ve firmách. Snažíme se samozřejmě studenty motivovat, aby po skončení studií nastupovali do našich firem. Do naší společnosti tak každý rok přichází zhruba deset absolventů, což je pro nás významný zdroj kvalitních zaměstnanců.

Čím si TOS Varnsdorf získává jméno na zahraničních trzích?

Mohl bych použít slova jako tradice, spolehlivost, špičkové technické parametry apod. Zákazník tyto vlastnosti dnes tak nějak automaticky očekává. Chce kvalitu za rozumnou cenu. V současné chvíli vidím prostor pro odlišení od konkurence především v předprodejních a poprodejních službách. Proto zakládáme servisní a obchodní centra po světě, abychom byli našim zákazníkům co nejblíž a dokázali jim poskytnout očekávané služby bez zbytečných prodlev. Do budoucna chceme zvyšovat naši konkurenční výhodu za pomoci digitalizace a využití umělé inteligence pro pokročilou senzoriku strojů a zavedení prediktivní údržby. To je cesta kupředu, která by mohla být atraktivní pro naše zákazníky.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků