Už čtyři listopadová předkola tradiční Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy ukázala, že finále podzimní části bude letos o něco napínavější než loni. V posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se v pátek 13. prosince střetne 36 nejlepších robotických vozítek, která postoupila ze 4 předkol a celkem ze 171 přihlášených robotů. Nová soutěžní úloha s názvem Popelář ale robotům na rozdíl od minulých ročníků umožňuje zasahovat do hracího plánu soupeře a aktivně mu škodit. Akce je otevřená pro veřejnost a roboty si můžete užít také v přímém přenosu online.
Letošní 16. ročník Robosoutěže v kategorii pro středoškoláky má za sebou čtyři předkola, která se konala ve dnech 19. až 22. listopadu a v nichž zvítězily týmy z pražských gymnázií. Páteční finále, kam postoupilo celkem 36 týmů, z toho 6 na divokou kartu a 1 univerzitní tým z programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT, ale může dosavadním favoritům klidně přinést smůlu – zvlášť když si letos v soutěžní úloze Popelář můžou vzájemně kazit práci.
Popeláři, kteří dělají nepořádek v soupeřově poli
„Každý rok se snažíme soutěž nějak inovovat – a letos je novinkou soutěžní úloha, která umožňuje napínavější interakci mezi roboty. Úlohu jsme nazvali Popelář, protože jde o odklízení míčků z hrací plochy – v rámci tohoto úkolu ale roboti mají dovoleno vyhazovat nechtěné míčky do soupeřova pole, a tak mu komplikovat práci,“ říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.
Pro fanoušky a soutěžící týmy jinak rámec robotického klání zůstává stejný – studentské týmy mají cíl navrhnout a nasadit do boje robotické vozítko, které je sestavené z povolených stavebnicových součástek a funguje autonomně, tedy bez ovládání s pomocí hlasu, Bluetooth či jiného komunikačního kanálu. V 90sekundovém limitu pak mají vykonat předem stanovený úkol. Zatímco v minulosti šlo o „roboty–basketbalisty“, „roboty–číšníky“ nebo „roboty–horolezce“, v letošní úloze Popelář je cílem právě odklízení různě velikých míčků.
Hraje se o prestiž, ceny a možnost studovat na FEL ČVUT
V pátečním finále Robosoutěže jako vždy uvidíme samostatné jízdy, v nichž roboti nasbírají body v základní tabulce, a vítěz pak vzejde ze závěrečného vyřazovacího pavouka. Vzhledem k tomu, že zpracování robotů se liší a často jde až o kuriózní výtvory, pořadatelé také již tradičně vyhlásí cenu Design robota. A o jaké ceny se hraje?
„Soutěž má letos nového generálního partnera a vítězné týmy čekají různé hmotné odměny, hlavní motivací pro studenty je ale – kromě radosti z tvoření a vynalézání – také možnost vyhnout se přijímacím zkouškám a rovnou pokračovat ve studiu kybernetiky, robotiky a příbuzných oborů tady u nás na FEL ČVUT. Že je v tomto směru soutěž generátorem talentů, už máme potvrzené,“ říká s úsměvem Martin Hlinovský.
Soutěž se proto i letos koná pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, generálním partnerem je společnost BTL Medical Development a.s., dalšími sponzory pak firmy MathWorks, HUMUSOFT, Škoda Auto, FANUC, SICK, Applifting a Strand.
Pátek třináctého na Karlově náměstí 13 – sledujte finále na místě nebo online
Finále Robosoutěže 2024 je přístupné zástupcům médií i veřejnosti a koná se v pátek 13. prosince od 11 hodin v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Vyhlášení ceny Design robota se plánuje na 14. hodinu a kolem 16. hodiny už budeme znát jména vítězů letošního ročníku. Přesný časový harmonogram Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti se nacházejí na webových stránkách nebo Facebooku, kde najdete fotografie vítězů předkol a také videa s 9 roboty nominovanými na cenu Design robota. Finále je možné také sledovat v přímém přenosu online na YouTube kanále FEL ČVUT zde.
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz.
Zdroj: Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze