Společnosti RWE Renewables Sweden AB a FIRMA Modvion se spojily, aby společně přinesly revoluci v konstrukci věží větrných turbín. Společnost RWE oznámila, že jako první použije inovativní dřevěné věže Modvion ve svých budoucích větrných elektrárnách na pevnině.
Toto partnerství je v souladu s cílem společnosti RWE rozšířit svou výrobní kapacitu a zároveň snížit uhlíkovou stopu. „Vidíme, že modulární věže z vrstveného dřeva mají významný tržní potenciál a mohou přispět ke snížení nákladů na novou výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů tím, že nahradí ocel a beton ekologickým a klimaticky šetrným dřevem. Společnost RWE bude dřevěné věže Modvion posuzovat z hlediska možného využití v budoucích větrných elektrárnách,“ uvedl Lars Borisson, vedoucí oddělení Onshore Origination & Development Nordics společnosti RWE Renewables.
„Naše technologie může pomoci větrnému průmyslu výrazně snížit emise a zároveň usnadnit stavbu vyšších věží, které dosáhnou silnějšího větru. Je skvělé vidět, že přední společnosti, jako je RWE, chtějí podporovat inovace, které umožňují výrobu energie z obnovitelných materiálů,“ řekla Maria-Lina Hedlund, finanční ředitelka a zastupující generální ředitelka společnosti Modvion.
Patentované věže větrných turbín společnosti Modvion jsou nejen nákladově efektivní, ale představují také řešení poptávky průmyslu po vyšších věžích. Díky poměru pevnosti a hmotnosti vrstveného dřeva jsou tyto věže lehčí, praktičtější a stejně pevné jako ocelové věže.
Dřevo umožní radikální snížení emisí
„Dřevo je obnovitelný materiál, který umožňuje radikální snížení emisí. Podle analýzy životního cyklu švédského výzkumného institutu RISE snižuje použití dřevěné věže emise o 90 % ve srovnání s běžnou ocelovou věží stejné výšky a zatížení. Vzhledem k tomu, že dřevo také ukládá uhlík, je dopad věže na klima ve skutečnosti nižší. Konvenční věž je zodpovědná za největší část emisí, které vznikají při výrobě větrných turbín. Použitím dřeva se věž stává uhlíkově negativní, protože ukládá více uhlíku, než kolik ho při výrobě vypustí,“ dodal Hedlund.
První komerční větrná turbína Modvion bude instalována ještě v roce 2023 a firma má v plánu instalaci o výkonu 6 megawattů, což bude jedna z největších turbín používaných na souši, prozradilo tiskové prohlášení RWE.
Metoda výstavby věží Modvion využívá modulární stavební bloky, které se snadno přepravují, a stavba ze dřeva vede k radikálnímu snížení emisí, zejména ve srovnání s konvenčními materiály, jako je ocel a beton. Celkově toto partnerství mezi společnostmi Modvion a RWE představuje významný krok směrem k udržitelnější budoucnosti větrné energetiky.
„Cílem je další zvýšení udržitelnosti větrné energie. Věže turbín vyrobené ze dřeva mají potenciál stát se důležitou součástí, která pomůže větrné energetice stát se plně uhlíkově neutrální. Jako jedna z předních světových společností v oblasti obnovitelných zdrojů energie toto partnerství dobře zapadá do cíle společnosti RWE stát se do roku 2040 uhlíkově neutrální společností,“ uvedl Borisson.