Na trhu energií pro firmy zbývá zasmluvnit ještě 30 procent zákazníků. V polovině podzimu se jedná o běžný stav – během energetické krize jich bylo touto dobou i více než polovina. Aktuálně přitom firmy nejčastěji preferují fixaci na 2 roky. Dosáhnou na ni zpravidla ale jen menší a střední podniky. Největší odběratelé musí kvůli vyšším cenám za odchylky často sahat po kombinaci fixovaných a spotových cen. Nárůst lze čekat zejména u regulované složky ceny elektřiny, uvádí ve svém komentáři Jan Šmíd, obchodní ředitel společnosti MJEnergie.
Tři roky po pádu Bohemia Energy se tuzemský energetický trh začíná vracet do normálu. To potvrzují i statistiky zákazníků z řad firem, kdy do konce roku zbývá zasmluvnit téměř třetinu. V období ekonomické krize bylo v polovině podzimu běžné, že s uzavřením smluv otálela více než polovina klientů. Důvodem byly spekulace o možném snížení cen, které se však většinou nedostavily. Letos naopak došlo k výrazné vlně zasmluvnění v průběhu jara, kdy ceny začaly klesat. Ačkoliv se 30 procent může na první pohled zdát jako vysoké číslo, pro firemní zákazníky je to relativně standardní průběh obchodního roku.
Nejvíce preferovanou volbou je aktuálně fixace na 2 roky.
Ceny kolem 1200 Kč za MWh u plynu a přibližně 2700 Kč za MWh u elektřiny v jednotarifu jsou v porovnání s dlouhodobým průměrem a po vyloučení cenových extrémů velmi solidní nabídkou. Zákazníci po letech nestability konečně vidí jistotu, na kterou se upínají, a nechtějí se nadále stresovat možnými faktory, které by mohly ovlivnit ceny energií.
Zafixovat smlouvy bez jakéhokoliv vyhodnocování na spotu se však nyní daří hlavně menším a středním firmám. Zákazníci usilují o parametry smluv, na které byli zvyklí před krizí – tedy o fixní cenu, nezávislou na množství odebrané energie. U velkých firem to však někdy možné není. Obchodníci umožňují zákazníkům plánujícím odebrat větší objem energie jen produkty, kde se rozdíl mezi skutečně odebranou a nakoupenou spotřebou vyhodnocuje podle spotových cen v době odběru. Typickým příkladem jsou velké výrobní a průmyslové podniky. Mnozí zákazníci tento model aktivně vyhledávají, protože věří, že v létě mohou díky nízkým spotovým cenám dokupovat energii za téměř nulové ceny, a zafixují si tak jen část objemu nebo jej nakupují postupně.
Zavedení kombinace fixovaných a spotových cen pro velkoodběratele je jedním z typických rysů uplynulé energetické krize. Před krizí zákazníci těžili z nízkých a fixovaných cen a nemuseli se zabývat odchylkami v odebraném množství.
Dnes je situace jiná.
Cena odchylek se sice stabilizovala, ale je velmi nestabilní. Dodavatelé reagovali rozšířením produktového portfolia a u velkých zákazníků využívají vyhodnocování reálné spotřeby i nyní.
Během energetické krize také akceleroval trend promítání cen elektřiny do finálních výrobků. V odvětví automotive to byl dříve běžný jev, ale v posledních letech se rozšířil i do dalších oblastí průmyslu a nadále pokračuje. Stal se běžnou součástí smluv, zejména u firem, které preferují nákup energií za spotové ceny.
Očekávaný růst regulované složky
Aktuálně se objevují predikce, že i přes současný příznivý vývoj mohou ceny energií v dalších měsících klesnout, i když ne o zásadní pokles. Stabilitu cen lze očekávat i přes blížící se konec ruského transitu plynu přes Ukrajinu. Pokud k nějakým cenovým změnám dojde na začátku roku, mělo by jít o krátkodobé výkyvy, které nebudou dlouhotrvající. Ceny by neměly být během zimy výrazně zvyšovány, protože dodávky plynu pro Evropu jsou již zajištěny jinou cestou.
Spíše než u silové elektřiny lze v budoucnu očekávat nárůst regulované složky. Konkrétní čísla přinese listopadové cenové rozhodnutí ERÚ, ale podle našich odhadů se to bude týkat zejména poplatku za použití sítí. Tento vývoj je logický – zátěž sítě se v posledních letech zvyšuje vlivem rozšiřování obnovitelných a nestabilních zdrojů, což distributoři musí zohlednit. Pokud tedy bude podíl obnovitelných zdrojů v síti i nadále rapidně růst, promítne se to i do regulované složky. Očekáváme, že letošní rok nebude posledním rokem růstu poplatků za použití sítě; podobný scénář očekáváme minimálně příští dva, možná i tři roky.
O společnosti MJEnergie
Společnost MJEnergie (Myjsmeenergie s.r.o.) je objemově největším externím prodejcem energií pro firmy v České republice. Vznikla v říjnu 2020, za první rok existence přitom prodala 1,8 TWh energie. Kromě elektřiny a plynu se zaměřuje také na řešení osvětlení, fotovoltaiku, rekuperace či topení a klimatizace. Mezi její klíčové partnery patří E.ON, Energetický a průmyslový holding či Pražská plynárenská. Ve společnosti aktuálně působí více než dvacetičlenný tým s mnohaletými zkušenostmi v oboru energetiky.
Zdroj: Jan Šmíd, obchodní ředitel společnosti MJEnergie