Systém Aurora amerického ministerstva energetiky překročil hranici exascale a dosáhl tak významného milníku v oblasti superpočítačů. Úspěch oficiálně oznámila Geraldine Richmondová, náměstkyně ministra pro vědu a inovace během konference ISC 2024 High-Performance. Potvrzuje se tím vedoucí postavení USA ve světě superpočítačů.
Složité úlohy, jako je modelování, simulace, umělá inteligence a analytika, usnadňuje exascale computing, který je definován jako dosažení minimálně jednoho exaflopu výpočtů za sekundu. Superpočítač Aurora s výkonnostním milníkem 1,012 exaflopů je jedním ze dvou oficiálně uznaných exascale systémů na světě. Společně se společnostmi Intel, HPE a DOE se Auroře podařilo dosáhnout tohoto pozoruhodného výkonu. V tomto obrovském zařízení bylo umístěno 10 624 výpočetních uzlů, každý s 63 744 grafickými procesory Intel spojenými pomocí připojení Slingshot společnosti HPE.
Přestože Aurora zatím využila pouze 87 % svého potenciálu, již nyní prokázala své schopnosti, a jakmile se přiblíží svému maximálnímu potenciálu, očekávají se další vědecké poznatky. Například další vysoce výkonný superpočítač Frontier, byl od svého debutu v roce 2022 ceněn za svůj přínos k modelování mraků a objevům materiálů. Tyto superpočítačové úspěchy zdůrazňují významný vliv špičkových výpočetních technologií na výzkum a inovace.
Souběžně s tím došlo ke změnám ve světovém žebříčku superpočítačů, kde Evropa předstihla Asii. Spuštění systému Alps švýcarským Národním superpočítačovým centrem je důkazem pokračujících evropských investic do infrastruktury superpočítačů.