Máme před sebou nový týden a tak opět nastal ten nejlepší čas si zrekapitulovat vůbec ty nejdůležitější události z domova i zahraničí z proběhnuvšího týdne, jež by čtenářům našeho webového portálu neměly ujít. Jaké zprávy hýbaly v minulém týdnu českým internetem? Nové vydání naší rubriky Pondělník Světa průmyslu je tu.
Kolínská Toyota obnoví částečně výrobu po odstávce
Tento týden se částečně obnoví výroba aut v závodě Toyoty v Kolíně. Odstávka začala první únorový den a byla způsobena problémy se subdodávkami z Číny. Chyběly komponenty pro oba vozy, tedy jak pro Aygo, tak i pro Yaris. „Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19,” uvedl na začátku měsíce tiskový mluvčí podniku, pan Tomáš Paroubek.
Ropa opět zdražovala
Cena severomořské ropy Brent rostla v pátek o 0,5 procenta na 82,63 dolaru za barel. V tuto chvíli je cena této ropy zhruba o 15% nižší, než před rokem, tedy před ruskou invazí. Ceny této komodity reagují na plány Ruska na snížení vývozu ropy v březnu o čtvrtinu. Růst cen však brzdí posilující dolar a zprávy o zásobách ropy v USA, které ukázaly, že americké zásoby ropy jsou nejvyšší od května 2021.
Efektivita DDoS útoků na české firmy stoupá, i v lednu byla intenzita útoků nadprůměrně vysoká
Počet a zejména intenzita DDoS útoků na české firmy zůstaly i v lednu nadprůměrně vysoké, i když se celkové objemy oproti předcházejícím dvěma měsícům o něco snížily. Zároveň po několika měsících opět nejvíce útoků míří z Ruska. Výrazně pak roste efektivita útoků – jsou totiž zacílené přímo na aplikační vrstvu, která poskytuje koncovým uživatelům přístup k online službám. Útočníci napadající servery provozující služby či internetové stránky v posledních měsících také stále více hledají úplně nové cesty svých DDoS útoků a prodlužují dobu jejich trvání. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu.
„V poslední době je vidět výrazný nárůst efektivity DDoS útoků. Postupně se přesouváme od síťových k aplikačním útoků, tedy od hrubé síly k efektivitě. I když tak při útocích klesá objem škodlivých dat v síti, tak jsou útoky intenzivnější, protože jsou lépe zacílené. Navíc stále platí trendy posledních měsíců – využívání méně obvyklých internetových protokolů, které nejsou tak dobře zabezpečené, a prodloužení doby trvání útoků. Ty obvykle trvají minuty, maximálně hodiny – nyní se ale objevují i extrémní útoky trvající několik dní v kuse,“ říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.
Sono motors překvapivě ukončuje projekt solárního elektromobilu SION
V článku z předminulého týdne jsme naše čtenáře informovali o úspěšných crash-testech elektrického vozidla SION na solární pohon. Společnost ještě v polovině února nešetřila optimismem, nicméně v pátek 24. února vydala překvapující tiskovou zprávu avizující tento ukončení tohoto pozoruhodného programu. „Jsme nesmírně zarmouceni, že jsme program Sion ukončili tak blízko k tomu, abychom jej uvedli do ulic. Stále jsme plně odhodláni dosáhnout skutečné změny v oblasti mobility a zajistit, aby každé vozidlo bylo solární. Naléhavě potřebujeme snížit emise CO2 v odvětví dopravy. Tento krok znamená, že můžeme pokračovat v našem poslání a poskytovat řešení, která mohou být přínosem pro životy obyčejných lidí na celém světě, protože snižují emise skleníkových plynů. Čas pro tuto misi nastal a naše technologie je připravena ji realizovat.”
Podle všeho se bude SONO motors dále orientovat výlučně na vývoj solárních technologií, které bude licencovat jiným automobilkám namísto vlastní produkce vozů.